Naše zjištění
22. 9. 2006

Předčasné volby

Čtvrt roku po volbách do Poslanecké sněmovny PČR se tři pětiny (62 %) lidí domnívají, že by se měly konat předčasné volby. Ve veřejnosti nepanuje jednotný názor, kdy přesně by se případné předčasné volby měly konat. Mezi variantami letos na podzim, příští rok na jaře či za dva roky s krajskými volbami má nejčastější podporu občanů nejbližší termín (38 %).

Informace z výzkumu STEM Trendy 9/2006 

  

 Předčasné volby ano a nejpozději na jaře

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1. – 8. září 2006. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1546 respondentů.


Čtvrt roku po volbách do Poslanecké sněmovny PČR se tři pětiny (62 %) lidí domnívají, že by se měly konat předčasné volby. Ve veřejnosti nepanuje jednotný názor, kdy přesně by se případné předčasné volby měly konat. Mezi variantami letos na podzim, příští rok na jaře či za dva roky s krajskými volbami má nejčastější podporu občanů nejbližší termín (38 %).

 

 

 

 

Pramen: STEM, Trendy 09/2006, 1546 respondentů

 

 

 

 

Pramen: STEM, Trendy 09/2006, 1546 respondentů

 

 


Nejpříhodnější termín pro konání předčasných voleb si pochopitelně představují jinak lidé, kteří si myslí, že by se tyto volby konat měly, a jinak ti, kteří s volbami mimo řádný termín nesouhlasí. Zatímco mezi těmi, kteří předčasné volby podporují, by devět z deseti (88 %) nerado vidělo pozdější termín než na jaře příštího roku, mezi odpůrci konání jsou to jen čtyři z deseti. Většina z nich (57 %) si totiž myslí, že pokud by už předčasné volby měly být, tak až v roce 2008 spolu s krajskými volbami.

 

 

 

 

Pramen: STEM, Trendy 09/2006, 1546 respondentů

 

 


Názory na předčasné volby se v různých sociodemografických skupinách nijak významně neliší, věk ani vzdělání nehraje roli. Na hranici statistické významnosti se pohybuje menší podpora předčasných voleb mezi ženami a v menších obcích do 2000 obyvatel, kde si opakování voleb přeje jen polovina obyvatel. Podporu méně než poloviny občanů mají předčasné volby také v některých krajích (Plzeňský a Pardubický). Naopak více než dvoutřetinový souhlas se objevuje v Praze, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

 

 

Na konání předčasných voleb se shodnou bez významných rozdílů příznivci všech současných parlamentních stran. Prokazatelně důraznější zájem na jejich uskutečnění mají sympatizanti ODS. Naopak nižší podpora pro nové volby je patrná mezi sympatizanty menších neparlamentních stran (pouze každý druhý z nich). Nižší zájem o předčasné volby mají také lidé, kteří nejsou rozhodnuti či nechtějí jít volit. Za předčasné volby se přitom staví  70 % těch, kteří uvádějí, že by šli k volbám.

 

 

Představy o termínu voleb se u příznivců jednotlivých parlamentních stran poněkud různí. Zatímco sympatizanti ODS, KSČM a ČSSD by uvítali nejčastěji dobu co nejbližší (ještě letos na podzim), přívržencům KDU-ČSL připadá vhodnější jaro příštího roku. Tento termín je naopak méně příznivý podle sympatizantů Strany zelených.

 

 

 

 

 

Pramen: STEM, Trendy 09/2006, 1546 respondentů

 

 

 

 

 

Pramen: STEM, Trendy 09/2006, 1546 respondent

 

 

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
politická situace, volby