Naše zjištění
21. 10. 2010

Popularita zahraničních státníků

Mezi zahraničními státníky je stále nejlépe hodnocen americký prezident Barack Obama – příznivý názor na něj má 81 % Čechů. Jednoznačně převažující pozitivní hodnocení se týká i slovenského prezidenta I. Gašparoviče a německé kancléřky A. Merkelové. Negativně česká veřejnost vnímá především italského premiéra S. Berlusconiho a jeho ruského kolegu V. Putina. TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 10/2010 VYDÁNO DNE 20. 10.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 10/2010

VYDÁNO DNE 20. 10. 2010

PREZIDENT USA BARACK OBAMA JE V ČR
STÁLE NEJPOPULÁRNĚJŠÍM ZAHRANIČNÍM STÁTNÍKEM.

Mezi zahraničními státníky je stále nejlépe hodnocen americký prezident Barack Obama – příznivý názor na něj má 81 % Čechů. Jednoznačně převažující pozitivní hodnocení se týká i slovenského prezidenta I. Gašparoviče a německé kancléřky A. Merkelové. Negativně česká veřejnost vnímá především italského premiéra S. Berlusconiho a jeho ruského kolegu V. Putina.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.–9. října 2010. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1244 respondentů.

Společnost STEM se v říjnovém výzkumu zaměřila mj. na hodnocení zahraničních politických osobností, převážně prezidentů nebo premiérů vybraných zemí. Výsledky ukazují, že nejpozitivněji je vnímán americký prezident Barack Obama, na něhož má příznivý názor 81 % Čechů. Jako druhý v pořadí vychází slovenský prezident Ivan Gašparovič a na třetí příčce pomyslného žebříčku je německá kancléřka Angela Merkelová. Podíl jejich příznivých hodnocení přesahuje dvě třetiny. Více než polovinu pozitivních hodnocení získali slovenská premiérka Iveta Radičová a papež Benedikt XVI. Kolem poloviny občanů vnímá příznivě francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a jeho rakouského kolegu Heinze Fischera. Méně než polovina pozitivně hodnotí britského premiéra Davida Camerona, předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa, oba nejvyšší ruské představitele, prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina, i polského premiéra Donalda Tuska. Jen asi třetina má příznivý názor na italského premiéra Silvia Berlusconiho. Jak ukazuje následující graf, někteří z uvedených státníků jsou značné části veřejnosti neznámí. Jde především o polského a britského premiéra a rakouského prezidenta. Zhruba čtvrtina nezná i předsedu Evropské komise nebo slovenskou premiérku. U italského premiéra i u ruských státníků, zejména u V. Putina, výzkum zjistil vysoký podíl negativních hodnocení, nemálo lidí vnímá nepříznivě i francouzského prezidenta nebo papeže.

Pramen: STEM, Trendy 2010/10, 1244 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita