Naše zjištění
24. 4. 2008

Popularita zahraničních státníků

Mezi zahraničními státníky je nejlépe hodnocena německá kancléřka Angela Merkelová, na niž má příznivý názor 62 % Čechů, na druhém místě je francouzský prezident Nicolas Sarkozy, kterého pozitivně hodnotí 55 %. Názory na ostatní politiky jsou výrazně kritičtější a pohybují se mezi třetinovým a polovičním podílem pozitivních hodnocení.

INFORMACE STEM Z VÝZKUMU TRENDY 4/2007

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ZE ZAHRANIČNÍCH STÁTNÍKŮ JSOU V ČR NYNÍ NĚMECKÁ KANCLÉŘKA MERKELOVÁ A FRANCOUZSKÝ PREZIDENT SARKOZY.

POPULARITA PREZIDENTŮ BUSHE A ZEJMÉNA PUTINA V ZÁVĚRU JEJICH VOLEBNÍHO OBDOBÍ V POPULACI ČR STOUPLA.

Mezi zahraničními státníky je nejlépe hodnocena německá kancléřka Angela Merkelová, na niž má příznivý názor 62 % Čechů, na druhém místě je francouzský prezident Nicolas Sarkozy, kterého pozitivně hodnotí 55 %. Názory na ostatní politiky jsou výrazně kritičtější a pohybují se mezi třetinovým a polovičním podílem pozitivních hodnocení. Od loňska se zlepšilo hodnocení ruského prezidenta Vladimira Putina, slovenského premiéra Róberta Fica a amerického prezidenta George W. Bushe.

Citovaný výzkum STEM byl proveden ve dnech 1.–8. dubna 2008 na rozsáhlém reprezentativním souboru 1341 obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.

Společnost STEM se v dubnovém výzkumu zaměřila mj. na hodnocení zahraničních politických osobností, prezidentů nebo premiérů vybraných zemí. Poté, co ze svých funkcí odešli dlouhodobě pozitivně hodnocení politici jako bývalý britský premiér Tony Blair nebo francouzský prezident Jacques Chirac, nejlépe hodnoceným zahraničním nejvyšším státním představitelem se u nás stala německá kancléřka Angela Merkelová. Podíl jejích příznivých hodnocení dosahuje 62 %, tedy bezmála dvou třetin. Na druhém místě je s více než polovinou (55 %) pozitivních hodnocení francouzský prezident Nicolas Sarkozy, na třetím s necelou polovinou (47 %) příznivých názorů slovenský premiér Róbert Fico. V případě britského premiéra Gordona Browna i předsedy EK José Manuela Barrosa sice převažují příznivé názory nad nepříznivými, hodně lidí je však nezná. Negativní hodnocení převažuje u představitelů největších mocností. Ruský prezident Vladimír Putin a jeho americký protějšek George W. Bush se těší příznivému hodnocení 41 % resp. 33 % Čechů, každého z nich však více než polovina populace vidí v kritickém světle.

Pramen: STEM, Trendy 2008/4, 1341 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
mezinárodní politika, popularita, státníci