Naše zjištění
17. 12. 2008

Popularita významných zahraničních státních představitelů u české veřejnosti

Mezi zahraničními státníky je nejlépe hodnocen nový americký prezident Barack Obama – příznivý názor na něj má osm Čechů z deseti. Jednoznačně převažující pozitivní hodnocení si vysloužili i německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Negativně česká veřejnost vnímá především odcházejícího amerického prezidenta George W. Bushe a oba nejvyšší ruské státníky, Vladimira Putina a Dmitrije Medveděva.

INFORMACE STEM Z VÝZKUMU TRENDY 12/2008

NEJPOPULÁRNĚJŠÍM ZAHRANIČNÍM STÁTNÍKEM JE NASTUPUJÍCÍ AMERICKÝ PREZIDENT BARACK OBAMA.

Mezi zahraničními státníky je nejlépe hodnocen nový americký prezident Barack Obama – příznivý názor na něj má osm Čechů z deseti. Jednoznačně převažující pozitivní hodnocení si vysloužili i německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Negativně česká veřejnost vnímá především odcházejícího amerického prezidenta George W. Bushe a oba nejvyšší ruské státníky, Vladimira Putina a Dmitrije Medveděva. Nejvyšší nárůst popularity ve srovnání s dubnem tohoto roku zaznamenal předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Citovaný výzkum STEM byl proveden ve dnech 1.–8. prosince 2008 na rozsáhlém reprezentativním souboru 1282 obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.

Společnost STEM se v prosincovém výzkumu zaměřila mj. na hodnocení zahraničních politických osobností, prezidentů nebo premiérů vybraných zemí. Výsledky ukazují, že nejpozitivněji je nyní vnímán nový americký prezident Barack Obama, na něhož má příznivý názor 83 % Čechů. Druhým nejlépe hodnoceným zahraničním nejvyšším státním představitelem je německá kancléřka Angela Merkelová. Podíl jejích příznivých hodnocení dosahuje 64 %, tedy téměř dvou třetin. Na třetím místě je s více než polovinou (55 %) pozitivních hodnocení francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Necelá polovina občanů vnímá kladně předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa (48 %), dvě pětiny lidí ho ovšem neznají. Italský premiér Silvio Berlusconi a zejména oba představitelé Ruska – prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin – patří k politikům s převahou negativních hodnocení. To se týká i odstupujícího amerického prezidenta George W. Bushe, který nasbíral dokonce dvě třetiny nepříznivých názorů.

Pramen: STEM, Trendy 2008/12, 1282 respondentů

Ve srovnání s dubnem t. r. se nejvíce – o 10 procentních bodů – zlepšilo hodnocení předsedy EK J. M. Barrosa. Zvýšil se i podíl občanů ČR, kteří ho znají (z 53 % na 61 %). Prakticky žádnou změnu oproti roku 2007 nezaznamenala německá kancléřka A. Merkelová ani francouzský prezident N. Sarkozy. Stagnaci v hodnocení zaznamenal odstupující americký prezident G. W. Bush, mírně si pohoršil ruský premiér V. Putin. Popularita jeho italského kolegy S. Berlusconiho se vrátila na úroveň, na níž byla v roce 2005, před poklesem, který u něj STEM zaznamenal o rok později.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
cizinci, popularita, státníci