Naše zjištění
2. 6. 2003

Popularita premiéra stále klesá

Od neúspěchu koaličního prezidentského kandidáta stále pokračuje výrazný pokles oblíbenosti premiéra Vladimíra Špidly.

Informace z výzkumu Trendy 5/2003

 

Popularita premiéra stále klesá

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 3.-12. května 2003. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1283 občanů.

Od neúspěchu koaličního prezidentského kandidáta stále pokračuje výrazný pokles oblíbenosti premiéra Vladimíra Špidly. Jeho obliba u občanů klesla během posledního čtvrt roku z dvoutřetinové oblíbenosti v lednu až na jednotřetinovou na začátku měsíce května. Podíl jeho pozitivních hodnoceníu veřejnosti se v současné době pohybuje na úrovni 35 procent, tedy jen o trochu výše, než získávají málo oblíbení ministři jeho vlastní vlády. Společně se Špidlou poklesla například i obliba Petry Buzkové či Pavla Dostála. Snížení popularity je patrné také u Cyrila Svobody.

První místo v našem žebříčku popularity a oblíbenosti politiků si stále udržuje Stanislav Gross. Přestože od ledna ztratil deset procentních bodů ze své popularity, poměrně suverénně zůstává na první pozici. Na druhém místě se nachází  ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který bez větších otřesů přestál období iráckého konfliktu. Na třetím místě se umístil ombudsman Otakar Motejl. Dobře si vede i Pavel Rychetský.

Sledujeme-li změny v žebříčku popularity, je třeba se zmínit, že si polepšil ministr Bohuslav Sobotka a Jan Zahradil. Výraznější posun v kladném hodnocení od veřejnosti se odehrál u ministrů Milana Šimonovského a Libora Ambrozka. Jejich oblíbenost u občanů od března vzrostla skoro o deset procent. Ve stejné míře rovněž klesalo procento těch, kteří je vůbec neznají.

Mirek Topolánek je nejlépe hodnoceným předsedou politické strany. Kladně ho oceňuje více než polovina obyvatel. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček má stabilní čtvrtinový podíl příznivých hodnocení, o dva procentní body více než Petr Mareš.

Pramen: STEM, Trendy 1999-2003

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
ombudsman, politici, politici KDU-ČSL, politici US