Naše zjištění
24. 9. 2010

Popularita politiků – září 2010

Kromě dlouhodobě populárních Bohuslava Sobotky a Karla Schwarzenberga se mezi nejoblíbenější politiky zařadili Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová a Petr Nečas. Čelo žebříčku naopak opustil Radek John, jehož popularita přes léto poklesla o osmnáct procentních bodů. TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 09/2010 VYDÁNO DNE 24. 9. 2010 POPULARITA POLITIKŮ: NA ČELE ŽEBŘÍČKU JE PĚT OSOBNOSTÍ, JEJICHŽ POPULARITA DOSAHUJE PADESÁTI A VÍCE PROCENT.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 09/2010

VYDÁNO DNE 24. 9. 2010

POPULARITA POLITIKŮ:

NA ČELE ŽEBŘÍČKU JE PĚT OSOBNOSTÍ, JEJICHŽ POPULARITA DOSAHUJE PADESÁTI A VÍCE PROCENT.

Kromě dlouhodobě populárních Bohuslava Sobotky a Karla Schwarzenberga se mezi nejoblíbenější politiky zařadili Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová a Petr Nečas. Čelo žebříčku naopak opustil Radek John, jehož popularita přes léto poklesla o osmnáct procentních bodů.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 3.–13. září 2010. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1228 respondentů.

Zářijový výzkum popularity politiků se zaměřil na čelné představitele parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy koaliční vlády premiéra Nečase.

V porovnání s dobou okolo květnových voleb do sněmovny došlo na čele žebříčku k výrazné změně. Pozici nejpopulárnějšího politika ztratil předseda strany Věci veřejné Radek John a na pěti předních příčkách se s poměrně podobným výsledkem, tedy s přibližně padesáti procenty příznivých hodnocení, usadily jednak tři osobnosti ODS (na prvním místě ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil, třetí obsadila předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR a 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová a čtvrté premiér a předseda ODS Petr Nečas) a jednak dva muži, kteří pořadí popularity vévodili až do začátku letošního roku: předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 09/2010, 1228 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita