Naše zjištění
5. 10. 2009

Popularita politiků – září 2009

Na čele žebříčku jsou Bohuslav Sobotka s Karlem Schwarzenbergem, Pavel Bém přepustil třetí příčku Miroslavu Kalouskovi. Zářijové politické peripetie týkající se odložení a posléze zrušení předčasných voleb se na popularitě čelných stranických politiků příliš nepodepsaly, z předsedů stran ve srovnání s červnem poněkud ztratili jen Cyril Svoboda a Mirek Topolánek.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 9/2009

POPULARITA POLITIKŮ:

BOHUSLAV SOBOTKA ZTRATIL, O POZICI NEJPOPULÁRNĚJŠÍHO POLITIKA SE DĚLÍ S KARLEM SCHWARZENBERGEM.

 

Na čele žebříčku jsou Bohuslav Sobotka s Karlem Schwarzenbergem, Pavel Bém přepustil třetí příčku Miroslavu Kalouskovi. Zářijové politické peripetie týkající se odložení a posléze zrušení předčasných voleb se na popularitě čelných stranických politiků příliš nepodepsaly, z předsedů stran ve srovnání s červnem poněkud ztratili jen Cyril Svoboda a Mirek Topolánek.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 18.-25. září 2009. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1256 respondentů.

Zářijový výzkum popularity politiků se zaměřil na čelné přestavitele politických stran. Nepolitické osobnosti tvořící současnou vládu nebyly do zkoumání zahrnuty.

O první příčku žebříčku popularity českých politiků se dělí dva muži, kteří pořadí vévodí už téměř rok. Jde o bývalého ministra zahraničních věcí a předsedu přípravného výboru TOP 09 Karla Schwarzenberga a statutárního místopředsedu ČSSD a předsedu poslaneckého klubu této strany Bohuslav Sobotka. Tito dva politici jsou opakovaně jediní, na které má příznivý názor více než polovina občanů. Třetí místo tentokrát patří bývalému ministru financí a členu přípravného výboru TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, čtvrté jihomoravskému hejtmanovi za ČSSD Michalu Haškovi a spolu s ním i pražskému primátorovi Pavlu Bémovi z ODS.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 9/2009, 1256 respondentů

Výsledky ukazují vesměs setrvalý stav popularity politiků nebo jen malé, nevýrazné změny, a to spíše k horšímu. Pokles podílu kladných hodnocení zaznamenali někteří politici z ČSSD (B. Sobotka, L. Zaorálek) i z KDU-ČSL (C. Svoboda, M. Šojdrová). V největší míře se však poklesy týkají politiků z ODS (P. Béma, P. Bendla, P. Nečase, P. Gandaloviče, M. Topolánka). Představitelům tří zbývajících stran zastoupených v poslanecké sněmovně – KSČM, Strany zelených a TOP 09 – se změny vyhnuly.[1] V případě lídrů TOP 09 K. Schwarzenberga a M. Kalouska to znamená, že ačkoli se názory veřejnosti na ně nezměnily, v pořadí podle popularity si polepšili.

Vzestup příznivých hodnocení zaznamenali pouze dva dosud méně známí místopředsedové dvou nejsilnějších stran: R. Onderka (ČSSD) a D. Vodrážka (ODS). Oba jsou také nyní v porovnání s dřívějšími výzkumy známější, i když je stále více než třetina populace nezná.

V následujícím grafu nabízíme vývoj popularity předsedů resp. lídrů parlamentních stran. V současné době je jejich pozice mimořádně vyrovnaná, pohybuje se mezi 30 % a 36 % příznivých názorů. Jedinou výjimkou s vyšší popularitou je předseda přípravného výboru TOP 09 K. Schwarzenberg.

Pramen: STEM, Trendy 2007 – 2009


[1] Zejména v souvislosti s hodnocením J. Dolejše z KSČM je ovšem třeba upozornit, že den zveřejnění aféry, v níž figuroval, byl zároveň posledním dnem dotazování. Případné změny v názorech na něj se proto ve výsledcích nemohly projevit.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita