Naše zjištění
5. 1. 2007

Popularita politiků prosinec

Výzkum se soustředil na zachycení aktuální popularity čelných představitelů stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Vzhledem k aktuální události – sjezdu KDU-ČSL – byli zařazeni i kandidáti na post předsedy, příp. místopředsedy, této strany. Dotazování probíhalo ještě před volbou nového lidoveckého vedení a před ukončením vyjednávání o koaliční vládě ODS, ČSSD a KDU-ČSL.Informace z výzkumu STEM Trendy 12/2006
  Nejoblíbenější jsou V. Parkanová a P.

Informace z výzkumu STEM Trendy 12/2006

 

Nejoblíbenější jsou V. Parkanová a P. Bém, v „top 5“ českých politiků je poprvé J. Čunek

 Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1 – 8. prosince 2006. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1263 respondentů.

Výzkum se soustředil na zachycení aktuální popularity čelných představitelů stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Vzhledem k aktuální události – sjezdu KDU-ČSL – byli zařazeni i kandidáti na post předsedy, příp. místopředsedy, této strany. Dotazování probíhalo ještě před volbou nového lidoveckého vedení a před ukončením vyjednávání o koaliční vládě ODS, ČSSD a KDU-ČSL.

Jak vyplývá z grafu, nejlépe byla v průzkumu opět hodnocena předsedkyně poslaneckého klubu a nyní i místopředsedkyně KDU-ČSL V. Parkanová. Na druhém místě se jen s malým odstupem umístil místopředseda ODS P. Bém, třetí je opět předseda Strany zelených M. Bursík, následován novým předsedou KDU-ČSL J. Čunkem a místopředsedou ČSSD B. Sobotkou.

 

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

 

Pramen: STEM, Trendy 12/2006, 1263 respondentů

 

Od posledního šetření došlo u řady politiků ke zlepšení jejich hodnocení. Výrazný vzestup popularity zaznamenal, v souvislosti s vyhranými komunálními volbami, P. Bém. Jisté zlepšení se týká řady dalších politiků ODS. Nejvíce P. Gandaloviče, ale v menší míře i P. Bendla, P. Nečase, P. Sobotky, I. Langera a M. Topolánka. Nárůst příznivých názorů zaznamenaly i osobnosti KDU-ČSL V. Parkanová, J. Kasal a C. Svoboda, rovněž B. Sobotka z ČSSD a J. Dolejš z KSČM.  Jediným politikem, jehož popularita klesá, i když nikoli rapidně, je nyní předseda ČSSD J. Paroubek.

 

Řada politiků byla do výzkumu zařazena poprvé, event. podruhé. Jedním z nich byl J. Čunek, který se hned prosadil do pětice nejpopulárnějších politiků. U řady dalších představitelů parlamentních stran ale zatím převažují odpovědi „neznám“. Vztahuje se to na předsedu sněmovny M. Vlčka, předsedu poslaneckého klubu ČSSD M. Haška i jeho kolegu z ODS P. Tluchoře. Podstatně známější je poslankyně Strany zelených K. Jacques, u níž však dominuje spíše negativní hodnocení.

 

Osobnosti, které se zúčastnily volebního klání v KDU-ČSL, jsou – s výjimkou V. Parkanové a J. Čunka – široké veřejnosti málo známé. Relativně častěji občané dokáží vyjádřit názor na J. Karase a jde spíše o negativní hodnocení.

 

V následujícím grafu nabízíme pohled na vývoj popularity politických lídrů – předsedů parlamentních stran. V této souvislosti je třeba připomenout, že J. Čunka respondenti hodnotili ještě před jeho zvolením šéfem lidovců.

 

Pramen: STEM, Trendy 2005 – 2006

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita