Naše zjištění
15. 11. 2007

Popularita politiků – listopad

Za Pavlem Bémem se drží Bohuslav Sobotka a Martin Bursík.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/2007

POPULARITA POLITIKŮ:

I PŘES MÍRNÝ POKLES
JE V ČELE ŽEBŘÍČKU STÁLE PAVEL BÉM

Za Pavlem Bémem se drží Bohuslav Sobotka a Martin Bursík. Popularita některých členů vlády mírně stoupla, další propad zaznamenal Jiří Čunek. Pozice Mirka Topolánka i Jiřího Paroubka se stabilizovala.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.  – 7. listopadu 2007. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1281 respondentů.

Nejpopulárnějším politikem je podle výsledků výzkumu stále 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Jde o jediného politika, na nějž má příznivý názor více než polovina občanů. Na druhé a třetí příčce jsou, stejně jako před dvěma měsíci, statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda Strany zelených a místopředseda vlády Martin Bursík. Na čtvrtém místě zůstává místopředsedkyně KDU-ČSL a ministryně obrany Vlasta Parkanová, těsně za ní je na páté příčce místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 11/2007, 1281 respondentů

Největší změna v porovnání se zářím 2007 se týká propadu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Menší pokles zaznamenali i Pavel Bém a Cyril Svoboda. Naopak pokles Vlasty Parkanové, registrovaný ve výzkumech STEM od června t. r., se zastavil.

Více je tentokrát těch osobností, které zaznamenaly jistý vzestup popularity. Předně je třeba jmenovat místopředsedkyni SZ Danu Kuchtovou, kterou nyní zná více lidí než v době jejího účinkování ve vládě (v září t. r. ji znalo 76 %, nyní 85 %) a podíl příznivých názorů na její osobu za poslední dva měsíce vzrostl více než procento nepříznivých hodnocení. Zvýšil se i podíl kladných hodnocení 1. místopředsedy KDU-ČSL R. Línka, i když stále ho větší část populace nezná. Nevelký vzestup dále zaznamenali především někteří vládní politici: ministři K. Schwarzenberg, J. Pospíšil, P. Nečas, I. Langer, D. Stehlíková a místopředseda ODS P. Bendl. Z opozičního tábora si mírně polepšil místopředseda ČSSD M. Urban a předseda KSČM V. Filip.

Pozice lídrů obou nejsilnějších stran se stabilizovala – u J. Paroubka těsně nad 40 % příznivých hodnocení, u M. Topolánka na úrovni cca o 8 procentních bodů nižší. Nemění se ani pozice dvou dalších vysokých představitelů ČSSD – B. Sobotky a Z. Škromacha.

Jen pomalu se zvyšuje známost dvou členů vlády – ministrů A. Řebíčka a V. Jehličky, které dosud nezná téměř polovina občanů. Stále se ukazuje, že veřejnost velmi málo zná některé místopředsedy parlamentních stran: už uvedeného R. Línka i místopředsedy ČSSD P. Víchu a J. Vaňhovou. V rámci celé ČR polovina lidí nezná ani místopředsedu KDU-ČSL S. Juránka.

V následujícím grafu nabízíme pohled na vývoj popularity politických lídrů – předsedů parlamentních stran.

Pramen: STEM, Trendy 2006 – 2007

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
političtí představitelé, popularita