Naše zjištění
16. 1. 2008

Popularita politiků – leden

V čele žebříčku se stále drží Pavel Bém a za ním Bohuslav Sobotka. Z první pětky vypadli Vlasta Parkanová a Martin Bursík. Popularita politiků ODS vč. Mirka Topolánka poklesla. INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 1/2008 POPULARITA POLITIKŮ: POKLES U VŠECH PŘEDSTAVITELŮ ODS. POLEPŠILI SI JEN JIŘÍ PAROUBEK A KAREL SCHWARZENBERG. V čele žebříčku se stále drží Pavel Bém a za ním Bohuslav Sobotka.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 1/2008

POPULARITA POLITIKŮ:

POKLES U VŠECH PŘEDSTAVITELŮ ODS. POLEPŠILI SI JEN JIŘÍ PAROUBEK A KAREL SCHWARZENBERG.

V čele žebříčku se stále drží Pavel Bém a za ním Bohuslav Sobotka. Z první pětky vypadli Vlasta Parkanová a Martin Bursík. Popularita politiků ODS vč. Mirka Topolánka poklesla.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.  – 8. ledna 2008. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1362 respondentů.

Nejpopulárnějším politikem je podle výsledků aktuálního výzkumu 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Jde o jediného politika, na nějž má příznivý názor více než polovina občanů. Na druhé příčce je, stejně jako před dvěma měsíci, statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, na třetím předseda ČSSD Jiří Paroubek. Na čtvrté místo se dostal ministr zahraničních věcí nominovaný za Stranu zelených Karel Schwarzenberg. První pětici uzavírá místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Poprvé od září 2006 není mezi prvními pěti ministryně obrany Vlasta Parkanová ani místopředseda vlády a předseda Strany zelených Martin Bursík.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 1/2008, 1362 respondentů

Největší změnou v porovnání s listopadem 2007 je pokles příznivých hodnocení u všech sledovaných představitelů ODS. Nejvýraznější propad – o 7 procentních bodů – zaznamenali předseda ODS a premiér Mirek Topolánek, místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Tito tři politici se dostali na své individuální minimum. Menší pokles do 5 procentních bodů se však týká i všech ostatních sledovaných politiků ODS.

Kromě osobností ODS zaznamenali pokles i předseda Strany zelených Martin Bursík
a dva zástupci KDU-ČSL – Vlasta Parkanová a 1. místopředseda lidovců Roman Línek. Jejich straničtí kolegové si vesměs drží podobné hodnocení, jakého dosáhli před dvěma měsíci. Popularita se mírně zvedla pouze ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, nominovanému zelenými.

Setrvalý stav výzkum zaznamenal i u sledovaných představitelů opozičních stran – ČSSD a KSČM. Jedinou výjimkou je vzestup pozitivních hodnocení u předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Známost některých členů vlády je stále poměrně nízká. Zejména se to týká ministrů A. Řebíčka a V. Jehličky, které dosud nezná nebo na ně nemá názor polovina občanů. K nim se přiřadil i nový ministr školství O. Liška. Stále se ukazuje, že veřejnost velmi málo zná některé místopředsedy parlamentních stran: už uvedeného R. Línka i místopředsedy ČSSD P. Víchu a J. Vaňhovou. V rámci celé ČR více než polovina lidí nezná ani místopředsedu KDU-ČSL a jihomoravského hejtmana S. Juránka.

V následujícím grafu nabízíme pohled na vývoj popularity politických lídrů – předsedů parlamentních stran.

Pramen: STEM, Trendy 2006 – 2008

Obecně lze konstatovat, že příznivci stran vládní koalice pozitivněji hodnotí předsedy vládních stran a přívrženci opozičních stran vyjadřují příznivější názory na lídry opozice. Zřetelné je to zejména u předsedy ČSSD J. Paroubka, který je, vedle příznivců své strany, velmi dobře hodnocen i sympatizanty KSČM (65 % pozitivních hodnocení); u stoupenců koaličních stran jsou názory na něj podstatně kritičtější. Předseda KSČM V. Filip se rovněž těší vysoké důvěře vlastního elektorátu a příznivci ČSSD ho hodnotí zřetelně lépe než stoupenci vládních stran. I na předsedu ODS M. Topolánka nahlížejí jednoznačně nejlépe stoupenci ODS a sympatizanti dalších stran koalice ho sice nehodnotí příliš vysoko, ale relativně lépe než stoupenci stran opozičních.

Hodnocení M. Bursíka je stranickým hlediskem diferencováno poněkud méně, ovšem rozdíly v hodnocení jednak příznivců vlastní strany a ostatních a jednak stoupenců vládních a opozičních stran jsou také zřetelné. J. Čunek je jediným z předsedů, u nějž je hledisko koalice – opozice téměř nevýznamné. Zřetelně nadprůměrného hodnocení se mu dostává pouze od stoupenců vlastní strany – i když je třeba dodat, že v porovnání s ostatními předsedy ho jeho elektorát nevidí tak příznivě.

 

Pramen: STEM, Trendy 1/2008, 1362 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita