Naše zjištění
20. 1. 2010

Popularita politiků – Leden 2010

Mezi nejpopulárnější politiky se dále zařadili Michal Hašek, Lubomír Zaorálek, Jiří Paroubek a Zdeněk Škromach. Mezi prvními šesti politiky je tak pět z ČSSD. Hodnocení všech dlouhodobě sledovaných osobností se od listopadu zlepšilo nebo zůstalo na stejné úrovni, žádný z politiků nezaznamenal jednoznačný pokles popularity. TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 01/2010 VYDÁNO DNE 20. 1.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 01/2010

VYDÁNO DNE 20. 1. 2010

POPULARITA STRANICKÝCH POLITIKŮ:

NA ČELE ŽEBŘÍČKU JE OPĚT BOHUSLAV SOBOTKA,
NÁSLEDOVÁN KARLEM SCHWARZENBERGEM.

 

Mezi nejpopulárnější politiky se dále zařadili Michal Hašek, Lubomír Zaorálek, Jiří Paroubek a Zdeněk Škromach. Mezi prvními šesti politiky je tak pět z ČSSD. Hodnocení všech dlouhodobě sledovaných osobností se od listopadu zlepšilo nebo zůstalo na stejné úrovni, žádný z politiků nezaznamenal jednoznačný pokles popularity.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2. – 11. ledna 2010. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1297 respondentů.

Lednový výzkum popularity politiků se zaměřil na čelné představitele parlamentních politických stran. Nepolitické osobnosti tvořící současnou vládu ani lídři stran, jež nejsou zastoupeny v poslanecké sněmovně, nebyli do zkoumání zahrnuti.

Výsledky tak v období před zahájením letošní volební kampaně celkově ukazují setrvalý stav popularity politiků, v mnoha případech i její zvýšení. U žádné ze sledovaných osobností výzkum nezaznamenal v porovnání s listopadem loňského roku prokazatelné zhoršení.

Na prvních dvou příčkách žebříčku popularity českých politiků jsou stále dva muži, kteří pořadí vévodí v posledním roce. Jde o statutárního místopředsedu ČSSD a předsedu poslaneckého klubu této strany Bohuslava Sobotku a bývalého ministra zahraničních věcí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Pouze tito dva politici dosahují alespoň padesáti procent příznivých hodnocení. Třetí místo tentokrát patří předsedovi Asociace krajů ČR hejtmanu Michalu Haškovi (ČSSD), čtvrté místopředsedovi poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomíru Zaorálkovi. Za ním následují další dva čelní politici ČSSD, předseda Jiří Paroubek a místopředseda Zdeněk Škromach.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 01/2010, 1297 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita