Naše zjištění
19. 4. 2010

Popularita politiků – duben 2010

Až za ním se umístili dosavadní nejpopulárnější politici Bohumil Sobotka a Karel Schwarzenberg. Dále se do první sedmičky zařadili Petr Nečas, Lubomír Zaorálek, Jiří Paroubek a Michal Hašek. Hodnocení všech dlouhodobě sledovaných osobností se od ledna buď zhoršilo nebo zůstalo na stejné úrovni, jediným, kdo si polepšil, je nový lídr ODS Petr Nečas. TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 04/2010 VYDÁNO DNE 19. 4.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 04/2010

VYDÁNO DNE 19. 4. 2010


POPULARITA STRANICKÝCH POLITIKŮ:

 

NOVÝM LÍDREM ŽEBŘÍČKU POPULARITY POLITIKŮ JE RADEK JOHN.

 

 

Až za ním se umístili dosavadní nejpopulárnější politici Bohuslav Sobotka a Karel Schwarzenberg. Dále se do první sedmičky zařadili Petr Nečas, Lubomír Zaorálek, Jiří Paroubek a Michal Hašek. Hodnocení všech dlouhodobě sledovaných osobností se od ledna buď zhoršilo nebo zůstalo na stejné úrovni, jediným, kdo si polepšil, je nový lídr ODS Petr Nečas.

 


Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1. – 10. dubna 2010. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1196 respondentů.

 


Dubnový výzkum popularity politiků se zaměřil na čelné představitele parlamentních politických stran, a rovněž subjektů, které mají reálnou šanci dostat se v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny. Radek John byl do zjišťování popularity zařazen vzhledem k skutečnosti, že strana Věci veřejné ve výzkumech STEM v březnu poprvé překročila hranici pěti procent volitelnosti. Nepolitické osobnosti tvořící současnou vládu ani lídři neparlamentních stran, jež se zatím pohybují pod pětiprocentní hranicí, nebyli do zkoumání zahrnuti.

 


Na čele žebříčku se – s odstupem před dalšími – umístil předseda strany Věci veřejné Radek John. Druhé a třetí místo zaujali dva muži, kteří pořadí vévodili v posledním roce: statutární místopředseda ČSSD a předseda poslaneckého klubu této strany Bohuslav Sobotka a bývalý ministr zahraničních věcí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Na čtvrté místo se vyšvihl nový lídr ODS Petr Nečas. Páté místo tentokrát patří místopředsedovi poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomíru Zaorálkovi. Za ním následují další čelní politici ČSSD, předseda strany Jiří Paroubek a předseda Asociace krajů ČR hejtman Michal Hašek.

 

 

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 04/2010, 1196 respondentů


Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita