Naše zjištění
20. 6. 2007

Popularita politiků – červen

První příčku žebříčku popularity zaujímá Pavel Bém, na

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 6/2007

POPULARITA POLITIKŮ:

V ČELE ŽEBŘÍČKU VYSTŘÍDAL VLASTU PARKANOVOU PAVEL BÉM.

První příčku žebříčku popularity zaujímá Pavel Bém, na druhé klesla Vlasta Parkanová. Vzestup od dubna zaznamenali lídři opozice, zejména Jiří Paroubek a Zdeněk Škromach, ale i vládní politici, především Mirek Topolánek a Karel Schwarzenberg.  Vicepremiér Jiří Čunek zastavil pokles své popularity.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.  – 8.  června 2007. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1213 respondentů.

Nejpopulárnějším politikem je podle výsledků výzkumu 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém, na nějž mají příznivý názor téměř dvě třetiny občanů. Na druhé místo klesla místopředsedkyně KDU-ČSL a ministryně obrany Vlasta Parkanová. Na třetí a čtvrté příčce jsou s podobným výsledkem statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda Strany zelených a místopředseda vlády Martin Bursík. Díky markantnímu vzestupu se na další místa dostali předseda ČSSD Jiří Paroubek a místopředseda téže strany Zdeněk Škromach, mezi ně „se vklínil“ místopředseda ODS a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 6/2007, 1213 respondentů

Od posledního šetření, provedeného v dubnu 2007, se u řady dlouhodobě sledovaných politiků hodnocení zlepšilo. Jedinou osobností, která zaznamenala zřetelný pokles, je V. Parkanová. Výrazný vzestup za poslední dva měsíce zaznamenali zejména již jmenovaní J. Paroubek a Z. Škromach, ale i M. Topolánek, K. Schwarzenberg a C. Svoboda.

K dalšímu nárůstu pozitivních hodnocení, spojenému se zvýšením podílu občanů, kteří je znají, došlo u méně známých ministrů – zejména u D. Stehlíkové, v menší míře u D. Kuchtové a A. Řebíčka a v zanedbatelné u V. Jehličky.

Mírné zlepšení zaznamenali i oba sledovaní politici KSČM, předseda strany V. Filip a místopředseda J. Dolejš.

Pokles popularity zastavil předseda KDU-ČSL a vicepremiér J. Čunek. Ani u řady dalších členů vlády nedošlo od dubna ke změnám.

Opakovaně svědčí výsledky výzkumu o tom, že veřejnost velmi málo zná některé místopředsedy parlamentních stran, kteří nevykonávají exekutivní funkci. Platí to o 1. místopředsedovi KDU-ČSL R. Línkovi i o místopředsedech ČSSD P. Víchovi a J. Vaňhové. V rámci celé ČR je málo známý i místopředseda KDU-ČSL, jihomoravský hejtman S. Juránek.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
popularita