Naše zjištění
10. 4. 2015

Popularita politiků březen 2015

Březnový průzkum STEM zachycuje pokles podílu příznivých hodnocení u řady sledovaných politických osobností. Patrné poklesy popularity jsou především u předsedů dvou hlavních vládních stran A. Babiše a B. Sobotky, ale také M. Chovance, V. Filipa a D. Ťoka. Nejvýrazněji se ovšem ve srovnání s lednem zhoršilo hodnocení Tomia Okamury.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2015

VYDÁNO DNE 10. 4. 2015

 

POPULARITĚ VEDOUCÍCH PŘEDSTAVITELŮ VZÁJEMNÉ ÚTOKY NA SJEZDECH A SNĚMECH PRAVDĚPODOBNĚ NEPŘISPÍVAJÍ.

Březnový průzkum STEM zachycuje pokles podílu příznivých hodnocení u řady sledovaných politických osobností. Patrné poklesy popularity jsou především u předsedů dvou hlavních vládních stran A. Babiše a B. Sobotky, ale také M. Chovance, V. Filipa a D. Ťoka. Nejvýrazněji se ovšem ve srovnání s lednem zhoršilo hodnocení Tomia Okamury. Přes uváděné poklesy nejlépe hodnoceným politikem v březnu zůstává Andrej Babiš, na druhém místě je Bohuslav Sobotka s mírným náskokem před třetím Martinem Stropnickým.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 17. až 27. března 2015. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1089 respondentů.

Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje na předsedy či místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády.

Politikem, kterého příznivě hodnotí nejvyšší podíl občanů, je podle březnového průzkumu STEM stále předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, i když se u něj podíl příznivých hodnocení oproti lednu snížil. Na druhém místě je stejně jako v lednu premiér Bohuslav Sobotka, jeho odstup na první místo je stabilní. Třetí v pořadí je ministr obrany Martin Stropnický. S odstupem za ním následuje ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. Dvoupětinový podíl občanů hodnotí příznivě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a ministra vnitra Milana Chovance.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v březnu 2015

„Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?“

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 3/2015, 1089 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita