Naše zjištění
21. 3. 2011

Popularita politiků – březen 2011

Rozpaky a vysoká nespokojenost veřejnosti s politickou situací se promítají i do hodnocení politiků. Takřka všichni si v porovnání s lednem 2011 pohoršili. Pořadí na čele se nemění, v čele jsou první dva muži ČSSD Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, za nimi skupina Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová, Karel Schwarzenberg. Do popředí se posunul pouze ministr zdravotnictví Leoš Heger.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2011

VYDÁNO DNE 21. 3. 2011

POPULARITA POLITIKŮ: POLEPŠIL SI JEN MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ HEGER.

Rozpaky a vysoká nespokojenost veřejnosti s politickou situací se promítají i do hodnocení politiků. Takřka všichni si v porovnání s lednem 2011 pohoršili. Pořadí na čele se nemění, v čele jsou první dva muži ČSSD Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, za nimi skupina Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová, Karel Schwarzenberg. Do popředí se posunul pouze ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1. – 8. března 2011. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1248 respondentů.

Výzkum popularity politiků se již tradičně zaměřuje na čelné představitele parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy koaliční vlády premiéra Nečase. Do baterie hodnocených osobností nejsou stejně jako v předchozích průzkumech STEM řazeni prezident Václav Klaus nebo představitelé Senátu PČR.

Pořadí se v porovnání s lednem 2011 skoro nezměnilo. Na pozici nejpopulárnějšího politika setrvává nový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, za ním je jeho soupeř v boji o předsednický post v sociální demokracii, čerstvý 1. místopředseda ČSSD a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Třetí a čtvrté místo žebříčku obsadili dva v současnosti nejpopulárnější politici ODS, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil a předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, na pátém je předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 3/2011, 1248 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita