Naše zjištění
18. 3. 2009

Popularita politiků – březen 2009

Na čele žebříčku je stále Bohuslav Sobotka před Karlem Schwarzenbergem, třetí je Jiří Paroubek. Na čtvrtou pozici se dostal ministr Jiří Pospíšil a zvýšila se popularita i některých dalších členů vlády za ODS, vč. premiéra Mirka Topolánka. Hodnocení opozičních politiků je vesměs setrvalé. INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2009 POPULARITA POLITIKŮ: BOHUSLAV SOBOTKA VÝRAZNĚ NA ČELE,
MIREK TOPOLÁNEK NA VZESTUPU.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2009

POPULARITA POLITIKŮ:

BOHUSLAV SOBOTKA VÝRAZNĚ NA ČELE,
MIREK TOPOLÁNEK NA VZESTUPU.

 

Na čele žebříčku je stále Bohuslav Sobotka před Karlem Schwarzenbergem, třetí je Jiří Paroubek. Na čtvrtou pozici se dostal ministr Jiří Pospíšil a zvýšila se popularita i některých dalších členů vlády za ODS, vč. premiéra Mirka Topolánka. Hodnocení opozičních politiků je vesměs setrvalé.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-9. března 2009. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1276 respondentů.

Na první příčce žebříčku popularity českých politiků setrvává od listopadu minulého roku statutární místopředseda ČSSD a předseda poslaneckého klubu této strany Bohuslav Sobotka, na kterého jako jediného má příznivý názor více než polovina občanů. Rovněž na druhé příčce je už několik měsíců ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Třetí místo tentokrát patří předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Poprvé se mezi nejpopulárnějšími politiky – na čtvrté pozici – objevil ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil. Na páté místo klesl pražský primátor Pavel Bém (ODS), se stejným podílem příznivých odpovědí se k němu řadí ministr dopravy za ODS Petr Bendl a jihomoravský hejtman za ČSSD Michal Hašek.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 3/2009, 1276 respondentů

Výsledky březnového výzkumu popularity politiků svědčí o vylepšování pozice některých členů vlády za ODS, což koresponduje se vzestupem stranických preferencí nejsilnější koaliční strany. Pokračoval nárůst pozitivních hodnocení premiéra Mirka Topolánka a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, došlo i k vzestupu příznivých názorů na ministry Gandaloviče, Bendla a Langera.

Jen málo politiků od minulého šetření ztratilo, jedná se však hlavně o ty, kteří v bližší nebo vzdálenější minulosti obsazovali čelná místa žebříčku. Je třeba mezi nimi uvést Pavla Béma, u něhož se jedná o pokračování dlouhodobého poklesu, i Vlastu Parkanovou, u níž jde v dlouhodobém pohledu už spíše o stagnaci. Zatím spíše náznak poklesu kladných hodnocení se týká Karla Schwarzenberga, který se stále drží na druhém místě. Výraznější ztrátu však zaznamenal Ondřej Liška.

S rozdílnou „startovací pozicí“ nastupovali do vlády její noví členové. Zatímco Petr Bendl vychází ze solidní podpory získané ve funkci hejtmana, Michael Kocáb je osobností sice široce známou, ale v roli politika zatím sbírá negativní hodnocení veřejnosti podstatně častěji než pozitivní. Daniela Filipiová se prozatím zařadila do „středu žebříčku“ a Pavel Svoboda je pro polovinu lidí neznámý.

Zdeněk Škromach je jedinou tváří opozice, která zaznamenala od ledna nepatrný pokles. Pozice ostatních politiků ČSSD (i předsedy KSČM) zůstává beze změny.

V následujícím grafu nabízíme vývoj popularity předsedů parlamentních stran.

Pramen: STEM, Trendy 2007 – 2009

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita