Naše zjištění
18. 3. 2008

Popularita politiků – březen 2007

V čele žebříčku se stále drží Pavel Bém, těsně za ním s minimálním odstupem je Karel

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2008

POPULARITA POLITIKŮ:

KAREL SCHWARZENBERG TĚSNĚ ZA  PAVLEM BÉMEM
NA ČELE ŽEBŘÍČKU POPULARITY

V čele žebříčku se stále drží Pavel Bém, těsně za ním s minimálním odstupem je Karel Schwarzenberg, na třetí příčce Bohuslav Sobotka. Novinkou je vysoké umístění Zdeňka Škromacha a Dany Kuchtové.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1. – 7. března 2008. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1320 respondentů.

Nejpopulárnějším politikem je podle výsledků aktuálního výzkumu 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Ve svém vzestupu pokračoval a na druhou příčku se dostal ministr zahraničních věcí za Stranu zelených Karel Schwarzenberg. Třetí je statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na tyto tři politiky má příznivý názor přes polovinu občanů ČR. Na čtvrtém místě se umístil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a poprvé se do první pětice zařadila místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 3/2008, 1320 respondentů

Z celkového pohledu na žebříček jsou nejvýraznějšími změnami od ledna jednak vzestup popularity většiny osobností reprezentujících Stranu zelených, jednak vyrovnání lednového poklesu u několika politiků ODS.

Velký nárůst příznivých hodnocení zaznamenali zejména Karel Schwarzenberg, Dana Kuchtová a Ondřej Liška, tedy dva stávající a jeden bývalý představitel exekutivy za Stranu zelených. Jejich stranická kolegyně Džamila Stehlíková svou pozici stabilizovala a předseda strany Martin Bursík potvrdil pokles zjištěný už v lednu.

Jisté zlepšení po lednovém poklesu zaznamenali někteří představitelé ODS: místopředseda strany Petr Bendl, místopředseda strany a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, místopředseda strany a ministr zemědělství Petr Gandalovič, ministr dopravy Aleš Řebíček a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek zůstal na stejné úrovni příznivých hodnocení jako v lednu. K výraznější změně nedošlo ani u 1. místopředsedy strany Pavla Béma. Jediným politikem ODS, který opět na popularitě mírně ztratil, je místopředseda strany a ministr vnitra Ivan Langer.

Mezi představiteli KDU-ČSL došlo k pozitivním změnám u předsedy strany Jiřího Čunka a u ministra kultury Václava Jehličky, mírně naopak ztratil ministr Cyril Svoboda.

Popularita sledovaných představitelů opozičních stran – ČSSD a KSČM – je už od poloviny loňského roku víceméně stabilní. Březnové šetření ukázalo vylepšení pozice místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha, který dosahuje své dlouhodobě nejlepší hodnocení. Dílčí zhoršení, ovšem v rámci dlouhodobého kolísání, zaznamenáváme u předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.

V následujícím grafu nabízíme vývoj popularity předsedů parlamentních stran.

Pramen: STEM, Trendy 2006 – 2008

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita