Naše zjištění
19. 4. 2007

Popularita politiků

První příčky žebříčku popularity zaujímají stále Vlasta Parkanová a Pavel Bém, jejich hodnocení – stejně jako většiny českých politiků – se však zhoršilo. Výrazný pokles od února zaznamenali zejména premiér Topolánek a vicepremiér Čunek. Mírně se zlepšilo hodnocení jen tří méně známých členů vlády – D. Kuchtové, D. Stehlíkové a V. Jehličky.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 4/2007

HODNOCENÍ VĚTŠINY ČESKÝCH POLITIKŮ SE ZA POSLEDNÍ DVA MĚSÍCE ZHORŠILO.

 

První příčky žebříčku popularity zaujímají stále Vlasta Parkanová a Pavel Bém, jejich hodnocení – stejně jako většiny českých politiků – se však zhoršilo. Výrazný pokles od února zaznamenali zejména premiér Topolánek a vicepremiér Čunek. Mírně se zlepšilo hodnocení jen tří méně známých členů vlády – D. Kuchtové, D. Stehlíkové a V. Jehličky.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.  – 10.  dubna 2007. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1191 respondentů.

Podle výsledků výzkumu jsou stále nejpopulárnějšími politiky místopředsedkyně KDU-ČSL a ministryně obrany Vlasta Parkanová a 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Na třetí místo se opět dostal předseda Strany zelených a místopředseda vlády Martin Bursík, na čtvrté statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a na pátém až šestém se tentokrát ocitli dva místopředsedové ODS, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a středočeský hejtman Petr Bendl.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 4/2007, 1191 respondentů

Od posledního šetření, provedeného v únoru 2007, se u většiny dlouhodobě sledovaných politiků hodnocení více či méně zhoršilo. Poměrně výrazný pokles za poslední dva měsíce zaznamenali zejména M. Topolánek a J. Čunek. Méně výrazně zhoršené hodnocení se týká i řady dalších členů vlády a rovněž dalších politiků vládních stran, vč. pražského primátora P. Béma. Pokud jde o členy vlády, nezměnilo se hodnocení K. Schwarzenberga a J. Pospíšila. U tří méně známých ministrů, D. Kuchtové, D. Stehlíkové a V. Jehličky, došlo dokonce k jistému nárůstu pozitivních hodnocení, spojenému se zvýšením podílu občanů, kteří je znají.

Politici ČSSD vesměs setrvali na úrovni popularity zjištěné v únoru, pouze u Z. Škromacha zaznamenáváme mírný pokles. Hodnocení J. Paroubka i B. Sobotky je poměrně stabilní už od konce loňského roku. Nový místopředseda M. Urban navázal na výsledky, kterých dosahoval v minulosti jako ministr.

Zhoršení se tentokrát nevyhnulo oběma politikům KSČM, předsedovi strany V. Filipovi a místopředsedovi J. Dolejšovi.

Výsledky výzkumu opakovaně svědčí o tom, že veřejnost velmi málo zná některé místopředsedy parlamentních stran, kteří nevykonávají exekutivní funkci. Platí to o 1. místopředsedovi KDU-ČSL R. Línkovi i o místopředsedech ČSSD P. Víchovi a J. Vaňhové. Zlepšení, které u posledních dvou jmenovaných nastalo, je jen mírné.

V následujícím grafu nabízíme pohled na vývoj popularity politických lídrů – předsedů parlamentních stran.

Pramen: STEM, Trendy 2006 – 2007

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita