Naše zjištění
20. 2. 2007

Popularita politiků

Do výzkumu byli tentokrát poprvé po loňských volbách do sněmovny (vzhledem k tomu, že koaliční Topolánkova vláda dostala důvěru) zařazeni všichni členové vlády a kromě nich i někteří místopředsedové parlamentních stran. Výsledky ukazují, že nejpopulárnějšími politiky jsou stále 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém a místopředsedkyně KDU-ČSL a ministryně obrany Vlasta Parkanová.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 2/2007 

Nejpopulárnějšími českými politiky jsou stále  Vlasta parkanová a Pavel BÉM.  Klesla popularita Jiřího Čunka. 

  Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.  – 8.  února 2007. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1222 respondentů

 Do výzkumu byli tentokrát poprvé po loňských volbách do sněmovny (vzhledem k tomu, že koaliční Topolánkova vláda dostala důvěru) zařazeni všichni členové vlády a kromě nich i někteří místopředsedové parlamentních stran. Výsledky ukazují, že nejpopulárnějšími politiky jsou stále 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém a místopředsedkyně KDU-ČSL a ministryně obrany Vlasta Parkanová. Na třetí místo se opět dostal předseda Strany zelených a místopředseda vlády Martin Bursík, na čtvrté statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a na pátém se tentokrát ocitl místopředseda ODS a středočeský hejtman Petr Bendl. 

 

  

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

 Pramen: STEM, Trendy 2/2007, 1222 respondentů

 Od posledního šetření, provedeného v lednu 2007, se u většiny dlouhodobě sledovaných politiků hodnocení nezměnilo nebo došlo k jeho zlepšení. Jediným, jehož popularita klesla, je předseda KDU-ČSL a první místopředseda vlády Jiří Čunek, který vypadl z první pětky nejpopulárnějších politických osobností. Další dva předsedové vládních stran – M. Bursík a M. Topolánek – si však polepšili. Vzestup zaznamenali i další členové vlády: I. Langer, P. Gandalovič a V. Parkanová. Po zářijovém propadu se na svou dřívější úroveň vrací M. Kalousek. Mírně si své hodnocení vylepšili i někteří představitelé opozice: B. Sobotka, Z. Škromach a V. Filip. V případě J. Paroubka se ukazuje, že jeho pozice je nyní poměrně stabilizovaná.

 Řada osobností – členů Topolánkovy vlády – byla do výzkumu popularity zařazena poprvé nebo po velmi dlouhé době. Někteří z nich jsou veřejnosti již relativně známí; zejména to platí o K. Schwarzenbergovi, dále o M. Římanovi, T. Julínkovi a A. Vondrovi. Z těch méně známých na sebe největší pozornost zatím upoutali J. Pospíšil a D. Kuchtová, které zná okolo poloviny občanů. Nejméně známi jsou zatím veřejnosti A. Řebíček, D. Stehlíková a V. Jehlička.

 Výsledky výzkumu rovněž svědčí o tom, že veřejnost velmi málo zná některé místopředsedy parlamentních stran, kteří nevykonávají exekutivní funkci. Platí to o 1. místopředsedovi KDU-ČSL R. Línkovi, o místopředsedovi téže strany S. Juránkovi i o místopředsedech ČSSD P. Víchovi a J. Vaňhové.

 

 

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků