Naše zjištění
21. 9. 2005

Popularita politiků

Výsledky výzkumu provedeného na počátku září ukazují, jak se změnila situace v popularitě politiků po prázdninových událostech. Nejlépe hodnoceným politikem je Jiří Paroubek, který byl na počátku prázdnin na druhém místě za Pavlem Dostálem. Za poslední dva měsíce premiér sice ztratil, nicméně podíl jeho příznivých hodnocení stačí na první příčku. Na druhé místo mezi nejoblíbenějšími politiky se dostal nový člen vlády Vítězslav Jandák.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 9/2005



                                                POPULARITA POLITIKŮ:

          V ČELE ŽEBŘÍČKU JE I PŘES POKLES POPULARITY PREMIÉR PAROUBEK,

                                             NA DRUHÉ PŘÍČCE MINISTR JANDÁK

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1. – 9. září 2005. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1669 respondentů.



Výsledky výzkumu provedeného na počátku září ukazují, jak se změnila situace v popularitě politiků po prázdninových událostech. Nejlépe hodnoceným politikem je Jiří Paroubek, který byl na počátku prázdnin na druhém místě za Pavlem Dostálem. Za poslední dva měsíce premiér sice ztratil, nicméně podíl jeho příznivých hodnocení stačí na první příčku. Na druhé místo mezi nejoblíbenějšími politiky se dostal nový člen vlády Vítězslav Jandák. Na třetí a čtvrté příčce jsou další dva vládní politici Bohuslav Sobotka a Petra Buzková. Páté místo obsazuje nejpopulárnější z představitelů opozice Pavel Bém.

 

 

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

 

 

Pramen: STEM, Trendy 9/2005, 1669 respondentů

Jen minimálních změn doznává už od března vztah české veřejnosti k nejhůře hodnoceným politikům. Na spodních příčkách žebříčku popularity jsou tak stále tři celkově nejméně oblíbení předsedové silných politických stran – S. Gross, M. Grebeníček a M. Kalousek – a spolu s nimi dva nejkritičtěji hodnocení ministři M. Emmerová a Z. Škromach.

 

 

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „zcela nepříznivý“ a „spíše nepříznivý“.

 

 

Pramen: STEM, Trendy 9/2005, 1669 respondentů


Vývoj přes prázdniny přinesl v žebříčku popularity kromě razantního nástupu ministra poměrně málo změn. Jedinou osobností, jejíž podíl příznivých hodnocení se znatelně (o 5 procentních bodů) zvýšil, je Petra Buzková, která ohlásila svůj odchod z politiky. Ostatní politici buď setrvali na svém hodnocení nebo si poněkud pohoršili. Paradoxně největší pokles popularity se týká už zmíněného Jiřího Paroubka (o 9 procentních bodů), klesli i členové jeho vlády Pavel Němec (6 bodů) a Milan Urban (5 bodů). Pokles o 3 body se ovšem nevyhnul ani Petru Nečasovi a také dvěma předsedům stran, jejichž pozice byla v poslední době z různých důvodů zpochybňována – Stanislavu Grossovi a Miroslavu Grebeníčkovi[1]. Další předsedové silných parlamentních stran, Miroslav Kalousek a Mirek Topolánek, se v posledních měsících těší stabilní popularitě.

 

 

V následujících dvou grafech nabízíme dva pohledy na vývoj popularity politických lídrů – předsedů parlamentních stran a předsedy vlády. První graf zachycuje změny jejich příznivých hodnocení v letošním roce, druhý ukazuje vývoj za delší období, od počátku roku 2004.

 

 

 

 

 

Pramen: STEM, Trendy 1/2005 – 9/2005



Pramen: STEM, Trendy 2004 – 2005


Při podrobnějším pohledu na výzkumná data se již tradičně ukazuje, že popularita předsedů nejsilnějších stran je velmi vysoká uvnitř jejich vlastních elektorátů[2], ale slabší mezi sympatizanty ostatních stran. Zvláště zřetelné je to u předsedy KSČM M. Grebeníčka, ale projevuje se to i u předsedy ODS M. Topolánka a předsedy KDU-ČSL M. Kalouska. Nelze si ovšem nepovšimnout relativně vstřícného vztahu příznivců ODS k M. Kalouskovi (36 % příznivých hodnocení), který je jen do jisté míry opětován příznivým hodnocením M. Topolánka u stoupenců křesťanských demokratů (26 %).

U Stanislava Grosse bývaly v minulosti relativně vysoké podíly příznivých hodnocení stoupenci jiných stran, od května je však u něj i podíl kladných hlasů od příznivců ČSSD pod úrovní padesáti procent. Jeho nástupce v čele vlády Jiří Paroubek se naopak nyní těší nejen vysoké důvěře vlastního elektorátu, ale i značné popularitě u příznivců KSČM. Jeho hodnocení stoupenci KDU-ČSL je přibližně na úrovni celostátního průměru. Mezi sympatizanty ODS měl před dvěma měsíci téměř polovinu příznivců, nyní však sotva třetinu. Ze srovnání s výsledky za červenec tak plyne, že o pokles Paroubkovy popularity se zasloužili především příznivci občanských demokratů.


Pramen: STEM, Trendy 9/2005, 1669 respondentů

Následující tabulka přináší v klasickém žebříčku přehled o dlouhodobém vývoji popularity jednotlivých politiků.


[1] Avizovaný odchod M. Grebeníčka z čela KSČM byl ovšem zveřejněn až po skončení dotazování.

[2] V případě předsedy US-DEU P. Němce podíl jeho příznivých hodnocení u stoupenců vlastní strany neuvádíme, neboť jejich počet ve výběrovém souboru neumožňuje spolehlivou statistickou analýzu.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politická situace, popularita