Naše zjištění
26. 1. 2004

Popularita politiků

Dlouhodobě nejpopulárnější politik Stanislav Gross ztratil během prázdnin značně na své popularitě a pokles zvolna pokračuje. Stále je však hvězdou na naší politické scéně a opírá se vysokou míru podpory uvnitř vlastní strany (příznivě jej hodnotí 85% stoupenců ČSSD). Pro zajímavost – lépe jej hodnotí ženy (67%popularity) než muži (57%). Pokles popularity druhé nejpříznivěji hodnocené političky – Petry Buzkové – se zastavil.

Informace z výzkumu Trendy 1/2004

POPULARITA POLITIKŮ:

ZAMRAČENO, NÁZNAKY VYJASNĚNÍ ŽÁDNÉ

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 5.- 12. ledna 2004. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1835 respondentů.

Obraz osobností naší politické scény je v lednu 2004 spíše kalný a pošmourný. Žádný ze sledovaných politiků nestoupá po žebříčku popularity výrazně vzhůru, naopak několik politiků přízeň veřejnosti ztrácí, dosažená procenta obliby jsou poměrně nízká.

Dlouhodobě nejpopulárnější politik Stanislav Gross ztratil během prázdnin značně na své popularitě a pokles zvolna pokračuje. Stále je však hvězdou na naší politické scéně a opírá se vysokou míru podpory uvnitř vlastní strany (příznivě jej hodnotí 85% stoupenců ČSSD). Pro zajímavost – lépe jej hodnotí ženy (67%popularity) než muži (57%). Pokles popularity druhé nejpříznivěji hodnocené političky – Petry Buzkové  – se zastavil. Zastavil se také pokles popularity Vladimíra Špidly, kterého příznivě hodnotí jedna třetina našich obyvatel. V žebříčku popularity zaujímá premiér 10. místo.

Mirek Topolánek je na třetím místě žebříčku a je nejlépe hodnoceným předsedou politické strany. Jeho podpora uvnitř vlastní strany je velmi solidní (78%). ODS má v první polovině žebříčku čtyři své politiky, stejně jako ČSSD. Po M. Topolánkovi jsou ze zkoumaných politiků ODS nejlépe hodnoceni J. Zahradil (38%), P. Nečas (36%) a P. Bendl (30%). Petr Bendl patří mezi nejdiferencovaněji vnímané politiky v první části žebříčku – výrazně dobře skóruje ve vyšších vzdělanostních skupinách a mezi lidmi, kteří mají manažerské zkušenosti a řídící pravomoci.

Nejvýraznější pád popularity postihl ministryni zdravotnictví M. Součkovou. Její popularita klesla z někdejších 42% až na současných 14%.

Miroslav Kalousek nastoupil jako předseda KDU-ČSL na velmi slušné 6. místo žebříčku, nezná jej 15% dotázaných. Jeho příznivé hodnocení jde spíše napříč různými skupinami, není tedy polarizované a nezračí výraznější napětí. Kalousek má také solidní podporu uvnitř vlastní strany (77%). Hodnocení představitelů US-DEU je slabé, žádné překvapení nepřinášejí ani údaje o komunistech.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
hodnocení politiků, popularita