Naše zjištění
30. 5. 2013

Popularita politiků

V čele žebříčku popularity je

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 5/2013

VYDÁNO DNE 30. 5. 2013

                                                                         

ŽEBŘÍČEK POPULARITY POLITIKŮ NEMÁ JASNÉHO FAVORITA

V čele žebříčku popularity je trojice Jiří Pospíšil, Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, na něž má příznivý názor necelá polovina občanů. Většina sledovaných politiků zaznamenala stagnaci nebo mírný vzestup podílu příznivých názorů. Jedinou osobností, jejíž popularita od března klesla, je Karel Schwarzenberg.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 15. až 21. 5. 2013. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1040 respondentů.

Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje výhradně na předsedy či místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády.

Nejpopulárnějším politikem v měsíci květnu je místopředseda ODS Jiří Pospíšil, který se dlouhodobě držel na druhém místě za již bývalým místopředsedou ČSSD Jiřím Dienstbierem (který byl poté, co svůj post na sjezdu sociální demokracie neobhájil, z žebříčku STEM vyřazen). Pospíšila těsně následují dva představitelé ČSSD: předseda strany Bohuslav Sobotka a 1. místopředseda Michal Hašek. Čtvrtá v pořadí je místopředsedkyně ODS a předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, za ní je s minimálním odstupem místopředseda ČSSD i sněmovny Lubomír Zaorálek.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v květnu 2013

"Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?"

POZN.: POŘADÍ PODLE SOUČTU ODPOVĚDÍ „VELMI PŘÍZNIVÝ“ A „SPÍŠE PŘÍZNIVÝ“.

PRAMEN: STEM, TRENDY 5/2013, 1040 RESPONDENTŮ

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita