Naše zjištění
20. 3. 2013

Popularita politiků

Většina sledovaných politiků zaznamenala stagnaci nebo pokles podílu příznivých názorů. Jedinou osobností z popředí žebříčku, jejíž popularita stoupla, je Karel Schwarzenberg. Zřetelný pokles popularity, který ovšem neznamenal významnější propady v pořadí, se tentokrát týkal především představitelů ČSSD. TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2013 VYDÁNO DNE 20. 3. 2013 JIŘÍ DIENSTBIER SE LOUČÍ S ŽEBŘÍČKEM POPULARITY SVÝM TRADIČNÍM PRVNÍM MÍSTEM.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2013

VYDÁNO DNE 20. 3. 2013

JIŘÍ DIENSTBIER SE LOUČÍ S ŽEBŘÍČKEM POPULARITY SVÝM TRADIČNÍM PRVNÍM MÍSTEM.

 

Většina sledovaných politiků zaznamenala stagnaci nebo pokles podílu příznivých názorů. Jedinou osobností z popředí žebříčku, jejíž popularita stoupla, je Karel Schwarzenberg. Zřetelný pokles popularity, který ovšem neznamenal významnější propady v pořadí, se tentokrát týkal především představitelů ČSSD.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 28. 2. až 8. 3. 2013. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1091 respondentů.

Dotazování probíhalo měsíc po prezidentských volbách a ještě před sjezdem sociální demokracie. Vzhledem k tomu, že o své stranické funkce na něm přišli Jiří Dienstbier a Marie Benešová, nemohou již být do příštího výzkumu popularity zařazeni. Budou nahrazeni svými stranickými nástupci. Obdobně byl v tomto výzkumu Radek John nahrazen Vítem Bártou. Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje výhradně na předsedy či místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády.

Na pozici nejpopulárnějšího politika se od září 2011 až do začátku března 2013 držel nyní už bývalý místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, na druhém místě byl opakovaně místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Na třetí příčku se tentokrát dostal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, za ním se umístili dva představitelé ČSSD: předseda strany Bohuslav Sobotka a jeho stranická kolegyně Marie Benešová. Stejné procento příznivých názorů jako bývalá místopředsedkyně ČSSD mají i další v pořadí, místopředsedkyně ODS a předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek, s minimálním odstupem za nimi je místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v březnu 2013

"Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?"

POZN.: POŘADÍ PODLE SOUČTU ODPOVĚDÍ „VELMI PŘÍZNIVÝ“ A „SPÍŠE PŘÍZNIVÝ“.

PRAMEN: STEM, TRENDY 3/2013, 1091 RESPONDENTŮ

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita