Naše zjištění
29. 1. 2013

Popularita politiků

Svou pozici na čele upevnil Jiří Dienstbier, zvýšila se však popularita i dalších politiků seřazených za ním: Jiřího Pospíšila, Bohuslava Sobotky, Marie Benešové, Lubomíra Zaorálka, Karla Schwarzenberga i Miroslavy Němcové; jediným z první „sedmičky“, kdo nezískal, je Michal Hašek. Dále si mírně polepšil Zdeněk Škromach i někteří členové vlády – Leoš Heger, Martin Kuba a Pavel Blažek. Propad popularity zažila Karolína Peake.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 1/2013

VYDÁNO DNE 29. 1. 2013

PREZIDENTSKÁ KANDIDATURA ZVÝŠILA POPULARITU JIŘÍHO DIENSTBIERA I KARLA SCHWARZENBERGA.

 

Svou pozici na čele upevnil Jiří Dienstbier, zvýšila se však popularita i dalších politiků seřazených za ním: Jiřího Pospíšila, Bohuslava Sobotky, Marie Benešové, Lubomíra Zaorálka, Karla Schwarzenberga i Miroslavy Němcové; jediným z první „sedmičky“, kdo nezískal, je Michal Hašek. Dále si mírně polepšil Zdeněk Škromach i někteří členové vlády – Leoš Heger, Martin Kuba a Pavel Blažek. Propad popularity zažila Karolína Peake.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 4. až 11. 1. 2013. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1119 respondentů.

Výzkum popularity politiků se již tradičně zaměřuje na čelné představitele parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy koaliční vlády premiéra Nečase.

Na pozici nejpopulárnějšího politika se drží už od září 2011 místopředseda ČSSD a prezidentský kandidát této strany Jiří Dienstbier. Na druhém místě je opakovaně místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Následují další tři představitelé ČSSD: na třetím místě předseda strany Bohuslav Sobotka, na čtvrtém místopředseda Lubomír Zaorálek a na pátém místopředsedkyně Marie Benešová. Šesté místo náleží 1. místopředsedovi vlády, předsedovi TOP 09 a prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi, který tentokrát odsunul na sedmou příčku 1. místopředsedu ČSSD Michala Haška.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v lednu 2013

"Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?"

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 1/2013, 1119 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita