Naše zjištění
19. 1. 2009

Popularita politiků

Na čele žebříčku je stále Bohuslav Sobotka

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 1/2009

POPULARITA POLITIKŮ:

ZAČÁTEK EVROPSKÉHO PŘEDSEDNICTVÍ ZVÝŠIL POPULARITU PREMIÉRA TOPOLÁNKA

Na čele žebříčku je stále Bohuslav Sobotka před Karlem Schwarzenbergem, Pavlem Bémem a Jiřím Paroubkem. Zvýšila se popularita vládních politiků, kteří se výrazně angažují v našem předsednictví EU, zejména premiéra Topolánka, ale i vicepremiéra Vondry a ministra Římana. Vzestup zaznamenal i ministr Kalousek.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-9. ledna 2009. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1258 respondentů.

Na počátku roku 2009 je nejpopulárnějším politikem, stejně jako v závěru roku loňského, statutární místopředseda ČSSD a předseda poslaneckého klubu této strany Bohuslav Sobotka, na kterého jako jediného má příznivý názor více než polovina občanů. Ani na dalších třech příčkách žebříčku se pořadí nezměnilo. Druhý je ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, na třetím místě pražský primátor Pavel Bém a za ním předseda ČSSD Jiří Paroubek. Politici na pátém a šestém místě si pozice vyměnili – pátý je 1. místopředseda Strany zelených a ministr školství Ondřej Liška, následován místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 1/2009, 1258 respondentů

První výzkum popularity politiků v letošním roce svědčí především o vylepšení pozice některých členů vlády, zejména těch, kteří byli na počátku ledna výrazně angažováni v českém předsednictví EU. Vzrostla zejména popularita premiéra Mirka Topolánka, ale i vicepremiéra Alexandra Vondry a ministra Martina Římana. Zvýšení u ministra Karla Schwarzenberga sice není statisticky průkazné, ale znamená potvrzení jeho pozice.

Vzestup příznivých hodnocení zaznamenali i někteří další členové vlády – ministři Petr Nečas, Jiří Pospíšil a Tomáš Julínek a zvlášť výrazně Miroslav Kalousek. V jeho případě se zřejmě projevila pozice, kterou zastával v souvislosti se snahou vedení KDU-ČSL o své odvolání z vlády.

Připočteme-li k těmto vzestupům ještě nárůst pozitivních hodnocení Petra Tluchoře, je výčet změn v porovnání s loňským listopadem kompletní. V případě osobností opozičních stran – ČSSD i KSČM – je hodnocení veřejnosti stabilní. Dlouhodobější pohled na vývoj popularity pak ukazuje především na setrvalý trend mírného poklesu příznivých názorů na Martina Bursíka. Naproti tomu u politiků, kteří v nedávné době patřili k většinově pozitivně vnímaným a umisťovali se na předních příčkách – Pavla Béma a Vlasty Parkanové – lze zaznamenat zastavení poklesu jejich popularity.

Nově byli do seznamu zařazeni předseda poslaneckého klubu SZ Přemysl Rabas a 1. místopředseda ODS David Vodrážka. Oba patří zatím k politikům, které většina veřejnosti nezná.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita