Naše zjištění
19. 11. 2008

Popularita politiků

Na čele žebříčku je nyní Bohuslav Sobotka, s odstupem za ním Karel Schwarzenberg, Pavel Bém a Jiří Paroubek. Zvýšila se popularita jak politiků opoziční ČSSD, tak i některých osobností vládní koalice. K poklesu však došlo výhradně u koaličních politiků, především z ODS a Strany zelených.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/2008

POPULARITA POLITIKŮ:

PAVLA BÉMA V ČELE ŽEBŘÍČKU VYSTŘÍDAL BOHUSLAV SOBOTKA

Na čele žebříčku je nyní Bohuslav Sobotka, s odstupem za ním Karel Schwarzenberg, Pavel Bém a Jiří Paroubek. Zvýšila se popularita jak politiků opoziční ČSSD, tak i některých osobností vládní koalice. K poklesu však došlo výhradně u koaličních politiků, především z ODS a Strany zelených.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 31. října – 7. listopadu 2008. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1275 respondentů.

Současným nejpopulárnějším politikem je podle výsledků aktuálního výzkumu statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, na kterého jako jediného má příznivý názor více než polovina občanů. S odstupem je na druhé příčce ministr zahraničních věcí za Stranu zelených Karel Schwarzenberg, na třetí místo byl odsunut 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Těsně za ním se octl předseda ČSSD Jiří Paroubek, následován místopředsedou své strany Zdeňkem Škromachem a 1. místopředsedou Strany zelených a ministrem školství Ondřejem Liškou.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 11/2008, 1275 respondentů

První výzkum popularity politiků po říjnových krajských a senátních volbách potvrzuje posílení pozice ČSSD. Vzrostla popularita Jiřího Paroubka i Bohuslava Sobotky a pokračoval nárůst popularity Michala Haška; zvýšení podílu příznivých názorů u Zdeňka Škromacha a Milana Urbana je v mezích statistické výběrové chyby.

Narostla ovšem i popularita některých osobností stran vládní koalice. Předně se to týká většiny představitelů KDU-ČSL: Vlasty Parkanové, Cyrila Svobody, Miroslava Kalouska a Pavla Severy. Ani další osobnosti strany – Jiří Čunek a Václav Jehlička – neztratily.

Složitější je poslední vývoj názorů na politiky ODS. Své postavení v žebříčku poněkud vylepšili Petr Bendl a Jiří Pospíšil, pohoršili si naopak Ivan Langer, Martin Říman a Tomáš Julínek, další pokles zaznamenal i předseda strany Mirek Topolánek. Ostatní osobnosti občanských demokratů si v podstatě zachovaly obdobné hodnocení jako v září t. r. Není však možné přehlédnout sice pomalý, ale setrvalý pokles popularity stále ještě nejlépe hodnoceného představitele ODS Pavla Béma. Poprvé je u něj podíl negativních názorů vyšší než procento kladných hodnocení.

Žádná pozitivní změna se tentokrát netýká popularity politiků Strany zelených. Potvrdilo se zářijové zjištění, že vzestup Ondřeje Lišky se výrazně zbrzdil, v případě Martina Bursíka se naznačuje další pokračování poklesu. Ztrátu zaznamenaly Dana Kuchtová a Kateřina Jacques.

U představitelů KSČM, jejichž hodnocení je dlouhodobě stabilní, nedošlo ani tentokrát k žádné podstatnější změně.

V následujícím grafu nabízíme vývoj popularity předsedů parlamentních stran.

kliknutím na náhled obrázku otevřete nové okno s obrázkem v plné velikosti

Pramen: STEM, Trendy 2006 – 2008

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita