Naše zjištění
18. 9. 2008

Popularita politiků

V čele žebříčku se stále drží Pavel Bém spolu s Bohuslavem Sobotkou, třetí je Karel Schwarzenberg. Zvýšila se popularita Dany Kuchtové a Michala Haška, pokles zaznamenali Mirek Topolánek, Martin Bursík i někteří další členové vlády. Jen u několika málo politiků nyní alespoň mírně převažují pozitivní hodnocení nad nepříznivými.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 9/2008

POPULARITA POLITIKŮ:

NA ŽÁDNÉHO Z ČESKÝCH POLITIKŮ NEMÁ PŘÍZNIVÝ NÁZOR VÍCE NEŽ POLOVINA OBČANŮ

V čele žebříčku se stále drží Pavel Bém spolu s Bohuslavem Sobotkou, třetí je Karel Schwarzenberg. Zvýšila se popularita Dany Kuchtové a Michala Haška, pokles zaznamenali Mirek Topolánek, Martin Bursík i někteří další členové vlády. Jen u několika málo politiků nyní alespoň mírně převažují pozitivní hodnocení nad nepříznivými.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 29. srpna – 8. září 2008. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1354 respondentů.

Dvěma současnými nejpopulárnějšími politiky jsou podle výsledků aktuálního výzkumu 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém a statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na třetí příčce se drží ministr zahraničních věcí za Stranu zelených Karel Schwarzenberg. Na tyto tři politiky má příznivý názor téměř polovina občanů ČR. Do první pětice podle procenta příznivých názorů patří ještě předseda ČSSD Jiří Paroubek a 1. místopředseda Strany zelených a ministr školství Ondřej Liška.

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 9/2008, 1354 respondentů

První výzkum popularity politiků po letošních prázdninách přinesl některé změny, které odrážejí aktuální či nedávné dění v politických stranách. Z představitelů Strany zelených ztratil její předseda Martin Bursík, u něhož podíl příznivých názorů poklesl o 4 procentní body, a naopak zisk o stejný počet bodů zaznamenala jeho rivalka Dana Kuchtová. Prakticky se nezměnilo hodnocení Ondřeje Lišky, jehož popularita až do května t. r. rostla. Dotazování přitom probíhalo v době příprav i konání sjezdu strany a končilo bezprostředně po něm. Druhá výrazná vnitropolitická událost první zářijové dekády, aféra spojená s poslancem ODS Moravou, do jisté míry poznamenala popularitu předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka, u něhož klesl podíl příznivých názorů o 4 procentní body. Pokles zaznamenali i členové vlády za ODS Petr Gandalovič, Jiří Pospíšil a Alexandr Vondra, naznačuje se pokračování mírného trendu snižování popularity Pavla Béma.  Největší ztráta popularity – 7 procentních bodů – se ovšem tentokrát týká místopředsedkyně KDU-ČSL a ministryně obrany Vlasty Parkanové.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita