Naše zjištění
8. 10. 2015

Popularita politických osobností – září 2015

V zářijovém výzkumu STEM posílil ministr financí A. Babiš svoje vedení v žebříčku popularity politiků. Hodnocení druhého v pořadí, premiéra B. Sobotky, je dlouhodobě celkem stabilní. Třetí místo opět patří ministru obrany M. Stropnickému. Na čtvrtém místě své postavení dále zlepšuje ministr vnitra M. Chovanec. Vyšší podíl příznivých názorů oproti květnu zjišťujeme především u J.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 9/2015

VYDÁNO DNE 8. 10. 2015

ANDREJ BABIŠ ZNOVU ZÍSKAL NA POPULARITĚ

V zářijovém výzkumu STEM posílil ministr financí A. Babiš svoje vedení v žebříčku popularity politiků. Hodnocení druhého v pořadí, premiéra B. Sobotky, je dlouhodobě celkem stabilní. Třetí místo opět patří ministru obrany M. Stropnickému. Na čtvrtém místě své postavení dále zlepšuje ministr vnitra M. Chovanec. Vyšší podíl příznivých názorů oproti květnu zjišťujeme především u J. Faltýnka, míně vyšší nárůst popularity výzkum ukázal i u D. Ťoka, R. Pelikána, J. Zahradila a P. Fialy. Naopak o něco hůře jsou oproti předchozímu průzkumu hodnoceni J. Dienstbier a T. Okamura.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 18. až 28. září 2015. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 925 respondentů.

Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje na předsedy či místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády.

Politikem, kterého příznivě hodnotí nejvyšší podíl občanů, je podle průzkumu STEM v září stále předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Jeho hodnocení se po květnovém propadu znovu vrátilo na předchozí úroveň. Na druhém místě s odstupem osmi procentních bodů je premiér Bohuslav Sobotka, názor na něj se od posledního průzkumu příliš nezměnil. Na třetím místě je stále ministr obrany Martin Stropnický. K jeho hodnocení se ovšem přiblížil ministr vnitra Milan Chovanec. S odstupem za ním následují místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v září 2015

„Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?“

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 9/2015, 925 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, popularita