Naše zjištění
31. 10. 2014

Popularita politických osobností – říjen 2014

Říjnový výzkum přináší žebříček popularity těsně po komunálních volbách. V hodnocení povolební situace výrazně zabodoval Andrej Babiš. Na druhé místo žebříčku se dostala eurokomisařka Věra Jourová. Třetí příčku zaujímá Bohuslav Sobotka s minimálním odstupem následován Martinem Stropnickým. Na dalších místech žebříčku jsou těsně za sebou Jiří Dienstbier a Tomio Okamura. Zatímco hodnocení A. Babiše, B. Sobotky a především V.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 10/2014

VYDÁNO DNE 31. 10. 2014

VOLEBNÍ ÚSPĚCH HNUTÍ ANO POSÍLIL POPULARITU A. BABIŠE

Říjnový výzkum přináší žebříček popularity těsně po komunálních volbách. V hodnocení povolební situace výrazně zabodoval Andrej Babiš. Na druhé místo žebříčku se dostala eurokomisařka Věra Jourová. Třetí příčku zaujímá Bohuslav Sobotka s minimálním odstupem následován Martinem Stropnickým. Na dalších místech žebříčku jsou těsně za sebou Jiří Dienstbier a Tomio Okamura. Zatímco hodnocení A. Babiše, B. Sobotky a především V. Jourové se od minulého výzkumu zlepšilo, v případě J. Dienstbiera a M. Stropnického se mírně zhoršilo a u T. Okamury spíše stagnovalo.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 13. až 20. října 2014. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1049 respondentů.

Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje na předsedy či místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády. Od březnového výzkumu tedy máme možnost sledovat změny v hodnocení všech členů koaliční vlády Bohuslava Sobotky, která vznikla po loňských předčasných volbách do Poslanecké sněmovny.

Nejpopulárnějším politikem je předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, jeho popularita výrazně narostla. Na druhé místo se dostala bývalá ministryně pro místní rozvoj a nynější eurokomisařka Věra Jourová. Zlepšilo se i hodnocení premiéra Bohuslava Sobotky, který je aktuálně na třetím místě žebříčku. Těšně za ním následuje ministr obrany Martin Stropnický. Přesně polovina veřejnosti příznivě hodnotí ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera. Šestý v pořadí je předseda Úsvitu Tomio Okamura.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v říjnu 2014

„Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?“

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 10/2014, 1049 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
názor veřejnosti, politici, popularita