Popularita politických osobností – květen 2015

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 5/2015

VYDÁNO DNE 8. 6. 2015

HODNOCENÍ ANDREJE BABIŠE A BOHUSLAVA SOBOTKY JE TÉMĚŘ SHODNÉ

Květnový průzkum STEM ukazuje celkem stabilní hodnocení většiny sledovaných politických osobností. Výjimkou je patrné zlepšení hodnocení premiéra B. Sobotky, který se tak v popularitě téměř vyrovnává v předchozích průzkumech jasně vedoucímu A. Babišovi, jehož popularita od března znovu oslabila. Lepší hodnocení oproti březnu dále pozorujeme u D. Ťoka, M. Chovance, T. Okamury a J. Zahradila. Naopak hůře jsou oproti předchozímu průzkumu veřejností hodnoceni J. Dienstbier a J. Faltýnek.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 19. až 29. května 2015. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1065 respondentů.

Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje na předsedy či místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády.

Politikem, kterého příznivě (a zvláště velmi příznivě) hodnotí nejvyšší podíl občanů, je podle průzkumu STEM na konci května stále předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Ovšem pouze o jeden procentní bod za ministrem financí následuje premiér Bohuslav Sobotka. Sblížení pozic na čele žebříčku popularity je dáno sníženým podílem příznivých hodnocení u A. Babiše a posílením pozitivních názorů na B. Sobotku. Na třetím místě je stále ministr obrany Martin Stropnický. S odstupem za ním jsou s minimálními rozdíly ministr vnitra Milan Chovanec, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v květnu 2015

„Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?“

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 5/2015, 1065 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text