Naše zjištění
6. 6. 2014

Popularita politických osobností – květen 2014

Popularita Andreje Babiše stále stoupá, je s nemalým náskokem nejlépe hodnoceným politikem v zemi. Na druhém místě žebříčku je Martin Stropnický, za kterým těsně následuje Jiří Dienstbier. Na dalších místech žebříčku se těsně za sebou umisťují Bohuslav Sobotka, Věra Jourová a Tomio Okamura. Ovšem zatímco hodnocení Věry Jourové je stabilní, podíl příznivých hodnocení Bohuslava Sobotky a Tomia Okamury se od března mírně snížil.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 5/2014

VYDÁNO DNE 6. 6. 2014

 

KVĚTNOVÝ ŽEBŘÍČEK POPULARITY POLITIKŮ

Popularita Andreje Babiše stále stoupá, je s nemalým náskokem nejlépe hodnoceným politikem v zemi. Na druhém místě žebříčku je Martin Stropnický, za kterým těsně následuje Jiří Dienstbier. Na dalších místech žebříčku se těsně za sebou umisťují Bohuslav Sobotka, Věra Jourová a Tomio Okamura. Ovšem zatímco hodnocení Věry Jourové je stabilní, podíl příznivých hodnocení Bohuslava Sobotky a Tomia Okamury se od března mírně snížil.

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 20. až 27. května 2014. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1093 respondentů.

Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje na předsedy či místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády. Do březnového výzkumu tak byli zařazeni všichni členové nové koaliční vlády Bohuslava Sobotky, aktuální výzkum nám již ukazuje jisté změny v jejich hodnocení a také v jejich znalosti veřejností.

Nejpopulárnějším politikem je stále předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, podíl příznivých hodnocení jeho osoby se stále mírně zvyšuje. Na druhé místo se ze čtvrtého posunul ministr obrany Martin Stropnický, těsně za ním následuje ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. Přibližně polovina veřejnosti hodnotí příznivě premiéra Bohuslava Sobotku, ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou a předsedu Úsvitu Tomia Okamuru.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v květnu 2014

"Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?"

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 5/2014, 1093 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
osobnosti, politici, popularita