Naše zjištění
28. 3. 2014

Popularita politických osobností – březen 2014

Do březnového měření popularity byli poprvé zařazeni všichni členové nové vlády. Budeme mít tak možnost sledovat postupný vývoj jejich znalosti a popularity mezi veřejností. Nejpopulárnějším politikem měsíce března je Andrej Babiš, jeho popularita se navíc od ledna mírně zvýšila. Druhým nejlépe hodnoceným politikem je Jiří Dienstbier, za kterým těsně následují Bohuslav Sobotka a Martin Stropnický.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2014

VYDÁNO DNE 28. 3. 2014

 

BŘEZNOVÝ ŽEBŘÍČEK POPULARITY POLITIKŮ

Do březnového měření popularity byli poprvé zařazeni všichni členové nové vlády. Budeme mít tak možnost sledovat postupný vývoj jejich znalosti a popularity mezi veřejností. Nejpopulárnějším politikem měsíce března je Andrej Babiš, jeho popularita se navíc od ledna mírně zvýšila. Druhým nejlépe hodnoceným politikem je Jiří Dienstbier, za kterým těsně následují Bohuslav Sobotka a Martin Stropnický. Popularita Tomia Okamury se oproti lednu snížila, což pro něj znamená pokles v žebříčku popularity ze třetího na páté místo. Všechny uvedené politiky hodnotí příznivě minimálně nadpoloviční většina občanů. Přesně polovina lidí hodnotí příznivě Věru Jourovou.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 11. až 20. března 2014. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1070 respondentů.

Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje na předsedy či místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády.

Nejpopulárnějším politikem v měsíci březnu je předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Na druhém místě je ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, za kterým s minimálním odstupem následují premiér Bohuslav Sobotka a ministr obrany Martin Stropnický. Pátou příčku žebříčku obsadil Tomio Okamura a šestou ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v březnu 2014

"Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?"

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 3/2014, 1070 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
politici, političtí představitelé, popularita