Naše zjištění
7. 2. 2014

Popularita českých politiků leden 2014

Nejpopulárnější politik měsíce ledna je Andrej Babiš. Na dalších místech jsou s minimálními odstupy Jiří Dienstbier, Tomio Okamura, Bohuslav Sobotka, Martin Stropnický a Věra Jourová. Příznivě je hodnotí více než polovina občanů. V době, kdy probíhalo dotazování, se teprve dokončovala jednání o budoucí sestavě nové vlády, která byla oficiálně jmenována až 29. ledna. TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 1/2014 VYDÁNO DNE 7. 2.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 1/2014

VYDÁNO DNE 7. 2. 2014

LEDNOVÝ ŽEBŘÍČEK POPULARITY POLITIKŮ

Nejpopulárnější politik měsíce ledna je Andrej Babiš. Na dalších místech jsou s minimálními odstupy Jiří Dienstbier, Tomio Okamura, Bohuslav Sobotka, Martin Stropnický a Věra Jourová. Příznivě je hodnotí více než polovina občanů. V době, kdy probíhalo dotazování, se teprve dokončovala jednání o budoucí sestavě nové vlády, která byla oficiálně jmenována až 29. ledna.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 11. až 18. ledna 2014. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1023 respondentů.

Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje výhradně na předsedy a místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády. Do aktuálního průzkumu byli kromě předsedů či místopředsedů parlamentních stran zařazeni také předsedové poslaneckých klubů jednotlivých stran a další osobnosti, o jejichž angažmá v nové koaliční vládě se hovořilo v době, která předcházela termínu sběru dat. Dotazování probíhalo převážně v třetím lednovém týdnu, tedy ještě před jmenováním nové vlády a před kongresem ODS, jež ustanovil nové vedení občanských demokratů.

Nejpopulárnějším politikem v měsíci lednu je předseda hnutí ANO Andrej Babiš, s minimálním odstupem ho následují Jiří Dienstbier, Tomio Okamura a nynější premiér Bohuslav Sobotka. Pátou a šestou příčku žebříčku obsadili Martin Stropnický a Věra Jourová z hnutí ANO, v době konání výzkumu kandidáti na post ministra obrany a ministryně pro místní rozvoj ve vládě B. Sobotky.

Politici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení v lednu 2014

"Jaký je Váš názor na následující politické osobnosti?"

Pozn.: Pořadí podle součtu odpovědí „velmi příznivý“ a „spíše příznivý“.

Pramen: STEM, Trendy 1/2014, 1023 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
političtí představitelé, popularita