Naše zjištění
24. 9. 2002

Pomoc postiženým záplavami byla účinná, ale nebude zřejmě dlouhodobá

Naprostá většina lidí (90 %) se domnívá, že postiženým záplavami se od obyvatel z ostatních částí republiky dostalo účinné pomoci. Jen třetina občanů je však přesvědčena, že i za půl roku budou ještě lidé ochotni obětovat ve prospěch postižených povodněmi část svých příjmů či přijmout pokles životní úrovně. Dvě pětiny lidí jsou ochotny platit vyšší daně, aby byly pokryty škody způsobené povodněmi.

Informace z výzkumu Trendy 9/2002

Pomoc postiženým záplavami byla účinná, ale nebude zřejmě dlouhodobá

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2. – 9. září 2002, krátce po rozsáhlých záplavách. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1282 občanů.

Nedávné rozsáhlé povodně vyvolaly silný projev solidarity mezi obyvateli ČR. STEM zjišťoval, jak tuto solidaritu hodnotí sama veřejnost. Devět občanů z deseti si myslí, že pomoc lidem postižených záplavami, kterou jim poskytli ostatní, byla účinná. Větší měrou sdílejí tento názor ženy.

Pramen: STEM Trendy 9/2002

Jedním z připravovaných opatření je zvýšení přímých i nepřímých daní. Zhruba dvě pětiny Čechů připouštějí ochotu platit vyšší daně. Vyjádření je však velmi opatrné a nepřesvědčivé. Lidí, kteří by s navýšením daní určitě souhlasili, je jenom 5 %.

Pramen: STEM Trendy 9/2002

S rostoucím vzděláním lidé častěji souhlasí s růstem daňového zatížení. Názor na zvýšení daní se neodvíjí od politické orientace obyvatel. Mezi voliči vládní koalice i opozičních stran nacházíme stejný podíl lidí, kteří by se zavedením daní souhlasili.

Pramen: STEM Trendy 9/2002

Při výhledu do budoucna je veřejnost skeptická. Pouze třetina se domnívá, že lidé budou ochotni poskytnout pomoc i po nějaké době. Tento názor sdílejí stejnou měrou všechny skupiny obyvatel.

Pramen: STEM Trendy 9/2002

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
daně, povodně, životní úroveň