Naše zjištění
28. 7. 2010

Polovina nevoličů se o své neúčasti rozhodla až v posledním měsíci před volbami

Polovina z lidí, kteří nešli v květnu volit, měla jasno o své neúčasti již několik měsíců před volbami. Ostatní se definitivně rozhodli, že zůstanou doma, až později. Průzkum ukázal, že mezi květnovými nevoliči, kteří se o své neúčasti rozhodli až v posledním předvolebním měsíci, měla daleko nejvíce potenciálních hlasů sociální demokracie.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 6/2010

VYDÁNO DNE 28.7.2010

POLOVINA NEVOLIČŮ SE O SVÉ NEÚČASTI ROZHODLA AŽ V POSLEDNÍM MĚSÍCI PŘED VOLBAMI. O NEJVÍC HLASŮ PŘIŠLA SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE.

 

Polovina z lidí, kteří nešli v květnu volit, měla jasno o své neúčasti již několik měsíců před volbami. Ostatní se definitivně rozhodli, že zůstanou doma, až později. Průzkum ukázal, že mezi květnovými nevoliči, kteří se o své neúčasti rozhodli až v posledním předvolebním měsíci, měla daleko nejvíce potenciálních hlasů sociální demokracie.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 17. – 25. 6. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal velmi rozsáhlý soubor 1559 respondentů.

 

Květnových voleb do poslanecké sněmovny se zúčastnilo 62,6 % oprávněných voličů, tedy asi o dva procentní body méně než před čtyřmi roky. Třetinu z letošních nevoličů tvoří „nevoliči ze zásady“ – v přepočtu na celou populaci je jich asi desetina. Pětina nevoličů se rozhodla o své neúčasti řadu měsíců před volbami, dalších 20 % asi měsíc před datem voleb. Poměrně hodně lidí, přibližně čtvrtina ze všech nevoličů, se však definitivně rozhodla nejít k volbám až v posledním týdnu nebo dokonce v den voleb.

„Kdy jste se definitivně rozhodl(a), že se květnových voleb do poslanecké sněmovny nezúčastníte?“

 Pramen: STEM, Trendy 6/2010, 1559 respondentů starších 18 let, 447 nevoličů

 Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
volby