Informace z výzkumu Trendy 5/2002
Politické osobnosti okem veřejnosti měsíc před volbami
Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-6. května 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 2080 občanů.
Jen devět členů vlády, která byla jmenována v červenci 1998, přečkalo v ministerských křeslech celé čtyři roky a jen dva z nich si v očích veřejnosti výrazně polepšili: nový šéf sociální demokracie, ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla, a šéf diplomacie Jan Kavan. Ten zaznamenal na samém konci volebního období svůj vůbec nejlepší výsledek za čtyři roky.
Zhruba se stejným skóre jako na počátku volebního období uzavírají čtyřleté volební období ministři Pavel Dostál, Pavel Rychetský, Eduard Zeman, Miloš Kužvart a také dva z těch, kteří trvale patřili k nejméně oblíbeným: Miroslav Grégr a Jan Fencl.
Z „devíti statečných“ si tak v porovnání s nástupem do Strakovy akademie pohoršil jen premiér Miloš Zeman, i když těsně před avizovaným odchodem z politiky mu dali občané (i příznivci vlastní strany) přece jen poněkud přijatelnější vysvědčení než v minulých měsících.
Většina nových posil ve vládním týmu se uvedla vcelku dobře. Mimořádně vysoký kredit veřejnosti si zachoval i po nástupu do ostře sledované funkce ministra vnitra Stanislav Gross, mezi nejoblíbenější politiky vůbec se zařadil ministr obrany Jaroslav Tvrdík, dobře akceptovala veřejnost také ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše a ministra financí Jiřího Rusnoka. Jen částečně se vydařilo střídání v křesle ministra zdravotnictví (Bohumil Fišer za Ivana Davida) a za nezdar lidé považují působení ministra bez portfeje Karla Březiny a zejména ministra dopravy Jaromíra Schlinga a ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita.
A jak hodnotí veřejnost měsíc před volbami lídry nejsilnějších stran? Vysoko nad ostatní vyčnívá Vladimír Špidla a s odstupem na konci zůstal Miroslav Grebeníček. Z obou vůdců Koalice je poněkud lépe hodnocena Hana Marvanová než Cyril Svoboda. K jejich bilanci se přiblížil šéf ODS Václav Klaus, jehož výsledek z května 2002 je nejlepší za celé funkční období současné vlády.
Žebříček popularity politických osobností
Žebříček naleznete z technických důvodů pouze v souboru ke stažení.
Pramen: STEM, Trendy 5/2002
Následující graf ukazuje, jak se v porovnání s předvolebním obdobím v roce 1998 změnilo postavení vůdců tří silných politických stran uvnitř tábora vlastních stoupenců. Nejvýraznější je pokles v případě příznivců ČSSD a Miloše Zemana, jehož však nyní zastoupil Vladimír Špidla.
Všechny tři velké strany – ODS, ČSSD a KSČM – tak vstupují do voleb s výrazným, naprostou většinou sympatizantů respektovaným lídrem. I v tom je jejich výhoda v porovnání s Koalicí, k jejichž oběma čelným představitelům, Haně Marvanové i Cyrilu Svobodovi, má dnes výhrady zhruba čtvrtina stoupenců Koalice.
Pramen: STEM, Trendy 5/1998, 5/2002