INFORMACE Z VÝZKUMŮ STEM TRENDY
PODRŽÍ VOLIČI SVÉ OBLÍBENÉ HEJTMANY?
Hejtmani českých a moravských krajů jsou v porovnání s představiteli parlamentua vlády hodnoceni obyvateli svých krajů mnohem příznivěji. V krajích, kde je vysoce respektován hejtman (Moravskoslezský, Jihočeský, Olomoucký kraj), se také nejméně lidí dožaduje změny ve vedení kraje. Bude však kredit hejtmana stačit, když dvě třetiny lidí tvrdí, že při rozhodování v krajských volbách dají spíše na to, jakou politiku prosazují strany na celostátní úrovni?
Citované výsledky vycházejí z výzkumů STEM v pravidelné měsíční řadě TRENDY. Tyto průzkumy se provádějí na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, vždy v první dekádě kalendářního měsíce. Respondenti jsou vybíráni metodou kvótního výběru. V jednotlivých průzkumech je dotazováno cca 1200 – 1500 osob.
Pro zjišťování názorů obyvatel na hejtmany a vedení krajů bylo použito souboru ze spojených dat za období od března do září 2008 (v červenci a srpnu nejsou průzkumy prováděny). Dotazováno bylo celkem 6458 občanů starších 18 let, mimo Prahu 5807 lidí.
Představitelé vlády, parlamentu i lídři politických stran dostávají od lidí v posledních letech velmi špatné vysvědčení. Hejtmani jsou na tom ve svých krajích podstatně lépe. Naprostá většina hejtmanů chce také svůj post v říjnu obhájit, výjimkami jsou Petr Zimmermann (Plzeňský kraj) a Petr Skokan (Liberecký kraj).
S výjimkou jediného, karlovarského Josefa Pavla, vycházejí všichni hejtmani s převahou kladných hodnocení nad negativními. U tří prvních v žebříčku, Jana Zahradníka (Jihočeský kraj), Evžena Tošenovského (Moravskoslezský kraj) a Ivana Kosatíka (Olomoucký kraj) se podíl kladných hodnocení pohybuje dokonce kolem 80 %. Při tak vysokém podílu příznivých hlasů je jasné, že tito hejtmani jsou respektováni napříč politickým spektrem.
Kredit hejtmanů je ve velmi dobré korelaci s tím, zda si lidé přejí „zásadní změnu ve vedení kraje“. V celé republice (kromě Prahy) si zásadní změnu ve vedení kraje přeje zhruba polovina (48 %) občanů. Mezi kraji jsou však opět velké rozdíly. Čím silnější, čím uznávanější je hejtman, tím méně obyvatel kraje si přeje změnu vedení.
Postavení hejtmanů můžeme dát do korelace i s tím, podle čeho se lidé hodlají v krajských volbách rozhodovat. Více než třetina lidí uvádí, že důležitější bude pro ně to, koho budou jednotlivé strany navrhovat za hejtmana, skoro dvě třetiny voličů považují za důležitější, jakou politiku strany prosazují na celostátní úrovni. S výjimkou Pardubického kraje a dosud méně známého hejtmana Ivo Tomana se opět v krajích se silným a dobře hodnoceným hejtmanem chce relativně více lidí řídit jménem lídra.
Bude to však Tošenovskému, Kosatíkovi či Vystrčilovi, kteří jsou představiteli krajů se silnou levicí, stačit k uhájení postu hejtmana?
Pramen: STEM, Trendy 2008/3,4,5,6-2,9, 6458 respondentů starších 18 let