Naše zjištění
26. 12. 2000

Po volbách : spokojenější stoupenci pravice, rozladění v táboře sociální demokracie

Podíl lidí, kterým se současná politická scéna líbí, se ustálil zhruba na pětině. Mění se však spokojenost stoupenců nejsilnějších politických stran a listopadové volby do krajských zastupitelstev a do třetiny senátních křesel se na těchto změnách zřetelně podílely. Pravice po podzimních volbách pookřála. Platí to jak o stoupencích ODS, tak čtyřkoalice. Jediným „velkým poraženým“ v podzimních volbách byla ČSSD.

Informace z výzkumu Trendy 12/2000

Po volbách : spokojenější stoupenci pravice, rozladění v táboře sociální demokracie

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 4.-11. prosince 2000. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1613 občanů.

Celková spokojenost lidí s politickou situací se v roce 2000 příliš nemění. Po hlubokém rozčarování na konci minulého roku se podíl lidí, kterým se současná politická scéna líbí, zvedl a ustálil se zhruba na pětině. Mění se však spokojenost stoupenců nejsilnějších politických stran a listopadové volby do krajských zastupitelstev a do třetiny senátních křesel se na těchto změnách zřetelně podílely.

Začněme s tím, co je stabilní. Příznivci KSČM jsou poměry znechuceni a ani úspěch v krajských volbách na tom nic nezměnil. Byl to  symbolicky důležitý, ale prakticky málo významný úspěch jako v prvním kole voleb do Senátu. Ani v Ústeckém kraji, kde KSČM zvítězila, se do rady kraje nedostala.

Pravice po podzimních volbách pookřála. Platí to jak o stoupencích ODS, tak Čtyřkoalice. ODS v krajských volbách výrazně uspěla a v senátních nepropadla, byť opozičně-smluvní spojenectví ztratilo v horní komoře parlamentu i prostou většinu. Čtyřkoalice zabodovala na obou frontách. Přesto je dál zřetelné, že spokojenější jsou nadále příznivci US než ti, kteří patří ke kmenovým voličům KDU-ČSL, a zejména než lidé, kteří se dnes již zcela programově hlásí ke čtyřkoalici jako straně (dali by jí hlas v otevřené otázce „Kterou stranu byste volil příští týden do Poslanecké sněmovny parlamentu?“). Spokojenost tohoto „jádra čtyřkoalice“ je menší (18%), což je zjevně důsledkem jejich hlubokého nesouhlasu s trvající opoziční smlouvou.

Jediným „velkým poraženým“ v podzimních volbách byla ČSSD. Projevilo se to jak na odlivu jejích nepevných stoupenců, tak i na zakolísání zbytku věrných. Jejich nespokojenost s politickými poměry vzrostla a rozladění se projevuje i směrem do vlastních stranických řad. Je namířeno především také vůči premiérovi a předsedovi sociální demokracie Miloši Zemanovi, jemuž dnes důvěřují jen necelé dvě třetiny lidí, kteří by volili vládní stranu.

Pramen: STEM, Trendy 1993-2000

Pramen: STEM, Trendy 1997-2000

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
politická orientace, vnitropolitická situace, volby