Naše zjištění
4. 11. 2010

Ochota řešit obtížnou situaci půjčkami

Obtížnou finanční situaci vlastní domácnosti by občané řešili spíše s pomocí svých přátel nebo příbuzných než půjčkou od bank. Příbuzné či přátele by oslovila více než polovina, na banku by se obrátila asi třetina. Ochota půjčit si se od počátku roku 2008 poněkud snížila.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 10/2010

VYDÁNO DNE 4. 11. 2010

OCHOTA ŘEŠIT PŘÍPADNOU OBTÍŽNOU FINANČNÍ SITUACI PŮJČKAMI V POSLEDNÍ DOBĚ PONĚKUD KLESLA

Obtížnou finanční situaci vlastní domácnosti by občané řešili spíše s pomocí svých přátel nebo příbuzných než půjčkou od bank. Příbuzné či přátele by oslovila více než polovina, na banku by se obrátila asi třetina. Ochota půjčit si se od počátku roku 2008 poněkud snížila. Postupně totiž přibývá lidí, kteří by si dokázali na dražší předmět našetřit anebo ho uhradit z vlastních úspor, aniž by si museli půjčku brát. Před necelými čtyřmi lety by o půjčku zažádali čtyři lidé z deseti, dnes sotva tři.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1.–9. 10. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1244 respondentů.

Společnost STEM se ve svém říjnovém výzkumu zaměřila na otázky týkající se finanční situace a životní úrovně českých domácností, včetně jejich strategií řešení.

Jak vyplývá z výsledků, obtížnou finanční situaci vlastní domácnosti by občané řešili spíše s pomocí svých přátel, známých, příbuzných než půjčkou od bank. Příbuzné či přátele by oslovila více než polovina, na banku by se obrátila asi třetina lidí.

„Řešíte nebo řešil(a) byste případnou velmi obtížnou finanční situaci své domácnosti…:“

Pramen: STEM, Trendy 10/2010, 1244 respondentů

Ochotu k půjčkám sleduje STEM od roku 2004. Jak dokládají následující dva grafy, po jistém vzestupu zaznamenaném v letech 2007 a 2008 se nyní ochota k půjčení peněz jak od příbuzných a přátel, tak od bank poněkud snížila. Výsledky tak naznačují, že lidé jsou nyní poněkud opatrnější se zavázat ke splácení dluhu než tomu bylo před přibližně dvěma lety.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Ekonomika
domácnosti, ekonomická situace