Naše zjištění
8. 6. 2012

Obavy z nezaměstnanosti

Nezaměstnanosti se obávají téměř dvě třetiny ekonomicky aktivních lidí. Je to úroveň v dlouhodobém srovnání vysoká, ale v posledních dvou letech stabilní. Nemění se ani to, jakým způsobem by byli lidé ohrožení ztrátou místa ochotni této hrozbě čelit.

INFORMACE Z PRŮZKUMU STEM TRENDY 5/2012

 VYDÁNO DNE 8. 6. 2012

 

 Lidé se za prací nechtějí stěhovat, zejména ti, kteří se bojí nezaměstnanosti.

Nezaměstnanosti se obávají téměř dvě třetiny ekonomicky aktivních lidí. Je to úroveň v dlouhodobém srovnání vysoká, ale v posledních dvou letech stabilní. Nemění se ani to, jakým způsobem by byli lidé ohrožení ztrátou místa ochotni této hrozbě čelit. Naprostá většina z nich by přijala hůře placenou práci anebo i práci mimo svůj současný obor, ale jen asi dvě pětiny z nich by byly ochotny se za prací stěhovat do jiného kraje.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 12.-21. 5. 2012. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 975 respondentů.

Míra nezaměstnanosti od poloviny roku 2009 kolísá (zčásti sezónními vlivy) zhruba mezi 7,5 až (téměř) 10 procenty. Obavy lidí z nezaměstnanosti se v posledních dvou letech prakticky nemění. Z ekonomicky aktivních lidí mají obavy skoro dvě třetiny,  třetina silné.


„Obáváte se Vy osobně nezaměstnanosti?“

(populace bez důchodců)

 

 

 

 

 

 

Pramen: STEM, Trendy 5/2012, 738 respondentů (bez důchodců)Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
nezaměstnanost, obavy