Naše zjištění
13. 7. 2007

Neznáte Jehličku a Řebíčka? Nejste sami.

Premiér Topolánek, straničtí lídři menších koaličních stran Čunek a Bursík, ministryně obrany Parkanová a její kolegové Langer, Schwarzenberg a C. Svoboda – to jsou politici, které zná po půl roce působení nového kabinetu přes 90 % lidí. „V utajení“ zůstávají ministři Jehlička a Řebíček. Nezná je víc než polovina občanů. INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 6/2007 NEZNÁTE JEHLIČKU A ŘEBÍČKA? NEJSTE SAMI.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 6/2007

NEZNÁTE JEHLIČKU A ŘEBÍČKA? NEJSTE SAMI.

Premiér Topolánek, straničtí lídři menších koaličních stran Čunek a Bursík, ministryně obrany Parkanová a její kolegové Langer, Schwarzenberg a C. Svoboda – to jsou politici, které zná po půl roce působení nového kabinetu přes 90 % lidí. „V utajení“ zůstávají ministři Jehlička a Řebíček. Nezná je víc než polovina občanů.

                                                                                             

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 8. června 2007. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1213 respondentů.

9. ledna 2007 byla prezidentem jmenována nová česká vláda v čele s premiérem Mirkem Topolánkem. Za půlrok, který se v příštích dnech dovrší, se v ní odehrála zatím jediná personální změna – ministryni kultury Helenu Třeštíkovou, nominovanou KDU-ČSL, vystřídal senátor Václav Jehlička. A právě on obsadil nejvyšší příčku v netradičním žebříčku politiků – žebříčku neznámých. Ministra kultury totiž po bezmála půlročním působení ve funkci nezná stále víc než 60 % lidí.

Velmi těsně za ním je představitel rezortu, který byl ještě na sklonku minulého roku (v souvislosti se zaváděním mýtného) na prvních stránkách novin a v prvních šotech televizních zpráv: ministr dopravy Aleš Řebíček. Je druhým ministrem, jehož zná méně než polovina dospělých obyvatel Česka.

Následují tři politici, kteří byli až do svého jmenování ministry Topolánkova kabinetu známí spíše v okruhu stoupenců vlastní strany. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil připravil již pro volební program ODS rozsáhlou reformu soudnictví, pro média je to však nesnadno uchopitelné téma. Podobně ministryni Džamilu Stehlíkovou znali před půl rokem snad jen členové a příznivci Strany zelených, zejména ze severních Čech. Její kolegyně Dana Kuchtová byla sice známá z dob svého působení v čele hnutí Jihočeské matky, ale činnost této skupiny v očích veřejnosti překryly protesty rakouských odpůrců Temelína.

Překvapivější je vysoký podíl lidí (přes dvacet procent), kteří dosud neznají Alexandra Vondru (u místopředsedy vlády, nadto se angažujícího ve „žhavé“ otázce případné instalace amerického radaru u nás, je to skutečně hodně), zkušeného politika (a někdejšího ministra) Martina Římana i ministra zemědělství (dříve ministra pro místní rozvoj) a v minulosti ústeckého primátora Petra Gandaloviče.

Pravým opakem Jiřího Pospíšila je Tomáš Julínek. Také nedávno ještě neznámý politik dostal svěřeno horké křeslo ministra zdravotnictví a za půl roku ho zná už 85 % lidí. Jen o tři procenta více obyvatel Česka znají spoluautora ekonomické reformy, ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase.

Do skupiny téměř absolutně známých ministrů patří vedle premiéra Topolánka a stranických lídrů Martina Bursíka a Jiřího Čunka také ministryně obrany Vlasta Parkanová, ministr vnitra Ivan Langer, ministr financí Miroslav Kalousek, šéf diplomacie Karel Schwarzenberg a zkušený politický harcovník, nyní ministr bez portfeje Cyril Svoboda. Všechny zná více než 90 % dospělých občanů České republiky.

Pramen: STEM, Trendy 6/2007, 1213 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
osobnosti, popularita