Naše zjištění
20. 12. 2010

Nejdůležitější úkoly vlády Petra Nečase

Polovina občanů přiznává Nečasově vládě snahu řešit to, co je pro naši zemi nejdůležitější. Tito lidé většinou zdůrazňují, že by vláda měla ve svém úsilí zohledňovat i vzdálenější perspektivy státu. Druhá polovina s ní nesouhlasí a vyčítá vládě nedostatečné zaměření na současné potřeby lidí.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 12/2010

VYDÁNO DNE 20. 12. 2010

SNAŽÍ SE VLÁDA ŘEŠIT NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PROBLÉMY ZEMĚ?

Polovina občanů přiznává Nečasově vládě snahu řešit to, co je pro naši zemi nejdůležitější. Tito lidé většinou zdůrazňují, že by vláda měla ve svém úsilí zohledňovat i vzdálenější perspektivy státu. Druhá polovina s ní nesouhlasí a vyčítá vládě nedostatečné zaměření na současné potřeby lidí.

Ze tří vážných problémů – korupce, růstu zadlužení země a řešení důchodové reformy – hodnotí veřejnost jako nejpalčivější korupci, nejmenší potřebnost přisuzuje prosazení důchodové reformy, přesto ji za jeden z nejdůležitějších úkolů vlády považují dvě třetiny občanů.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 30. 11. – 6. 12. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1223 respondentů.

Vláda Petra Nečase funguje zhruba pět měsíců. Jak hodnotí lidé její vůli řešit zásadní problémy? Polovina občanů uznává, že se tato vláda snaží řešit nejdůležitější problémy země, druhá polovina s ní nesouhlasí.

„Myslíte si, že současná vláda usiluje o řešení nejdůležitějších problémů v naší zemi?“

Pramen: STEM, Trendy 12/2010, 1223 respondentů starších 18 let

Je logické, že snahu řešit zásadní problémy země přiznávají vládě hlavně stoupenci stran, které vládu sestavily. S vládou se nejsilněji ztotožňují stoupenci ODS (85 % uznává snahu řešit nejdůležitější problémy), méně již TOP 09 (71 %) a Věcí veřejných (62 %). Avšak ani příznivci opozice vládu jednoznačně nezatracují, snahu řešit klíčové problémy země u ní vidí 37 % sympatizantů ČSSD a 26 % voličů, kteří by dali hlas komunistům.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
vláda