Naše zjištění
6. 8. 2002

Nejdůležitější úkol pro ČR: vstup do Evropské unie

Vstup do Evropské unie a mezinárodní otázky s tím související se staly v očích veřejnosti nejdůležitějším úkolem, který před ČR nyní stojí. Druhým velkým blokem otázek, které by naše země měla bezodkladně řešit, je stav ekonomiky, zahrnující jak dotažení ekonomické reformy, tak konkrétní problémy.

Informace z výzkumu Trendy 6/2002

Nejdůležitější úkol pro ČR: vstup do Evropské unie

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 19.-24. června 2002, tedy krátce po volbách do Poslanecké sněmovny. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1609 občanů.

Vstup do Evropské unie a mezinárodní otázky s tím související patřily k nejdiskutovanějším tématům předvolební kampaně. Posunuly tak i mínění veřejnosti a z evropské integrace naší země se stal v očích veřejnosti nejdůležitější úkol, který před ČR nyní stojí.

Druhým velkým blokem otázek, které by naše země měla bezodkladně řešit, je stav ekonomiky, zahrnující jak dotažení ekonomické reformy, tak konkrétní problémy, které se při její realizaci vyskytují. Význam řešení problému nezaměstnanosti sice v porovnání s předvolebním obdobím poněkud ustoupil, ale stále zejména pro chudší občany snížení počtu je nezaměstnaných jedním z nejtíživějších jedním z klíčových témat.

Otázky evropské integrace i ekonomické reformy a prosperity odsunuly z popředí žebříčku nejdůležitějších problémů kriminalitu i korupci, i když také těmto otázkám lidé přikládají velkou důležitost (není-li to problém číslo 1, pak to bývá úkol číslo 2 nebo 3).

Poměrně malou důležitost má v porovnání např. s rokem 1998 stav zdravotnictví. Specifickou otázkou volebního roku (a zvláště období těsně kolem voleb) je sestavování vlády.

Voliči čtyř hlavních politických bloků v parlamentu se pochopitelně v hierarchii problémů liší. Pro voliče levice (zejména KSČM) jsou zásadním problémem otázky sociální, nezaměstnanost, životní úroveň. Problém vstupu do EU komunistické voliče příliš netíží – na rozdíl od lidí, kteří volili sociální demokracii. Pro ty je skutečně vstup do EU úkolem číslo 1, což je nesporně výsledek intenzivní předvolební kampaně Lidového domu.

Stoupenci ODS (a částečně i Koalice) zdůrazňují vedle evropské integrace spíše problémy dalšího ekonomického rozvoje a prosperity. Koalice se pak zvláště soustřeďuje na otázky korupce a s tím související i morálky a vztahů ve společnosti.

Pramen: STEM, Trendy 6/2002

Pramen: STEM, Trendy 6/2002

Pramen: STEM, Trendy 4/1998, 5/2002, 6/2002 (*- „jiné ekonomické problémy“)

Pramen: STEM, Trendy 4/1998, 5/2002

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

My a svět
ekonomická situace, Evropská unie, problémy ČR