Naše zjištění
15. 7. 2010

Názory občanů na rezignaci několika politických vůdců po volbách

Po parlamentních volbách rezignovali čtyři předsedové stran, které ve volbách neuspěly, anebo alespoň nesplnily očekávání. Podle mínění výrazné většiny občanů měli odstoupit Jiří Paroubek a Cyril Svoboda. Souhlas s odstoupením Ondřeje Lišky a Miloše Zemana je zřetelně slabší. S odchodem Jiřího Paroubka souhlasí i polovina voličů ČSSD (opačný názor má z nich třetina).

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 6/2010

VYDÁNO DNE 15.7.2010

NEÚSPĚŠNÍ VŮDCI MAJÍ ODCHÁZET, MYSLÍ SI ČEŠI.

Po parlamentních volbách rezignovali čtyři předsedové stran, které ve volbách neuspěly, anebo alespoň nesplnily očekávání. Podle mínění výrazné většiny občanů měli odstoupit Jiří Paroubek a Cyril Svoboda. Souhlas s odstoupením Ondřeje Lišky a Miloše Zemana je zřetelně slabší.

S odchodem Jiřího Paroubka souhlasí i polovina voličů ČSSD (opačný názor má z nich třetina).

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 17. – 25. 6. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal velmi rozsáhlý soubor 1559 respondentů.

Čtyři předsedové politických stran vyhodnotili výsledek voleb jako svůj osobní neúspěch a rezignovali. Většina lidí si myslí, že oprávněně. Zatímco v případě Jiřího Paroubka i Cyrila Svobody je převaha hlasů „měl rezignovat“ výrazná, v případě Ondřeje Lišky a zvláště Miloše Zemana je přece jen hlasů s názorem opačným poněkud více.

"Považujete vyvození osobní odpovědnosti a odstoupení následujících předsedů
politických stran za správné a opodstatněné?"

(bez lidí, kteří dané politiky neznají)

 

Pramen: STEM, Trendy 6/2010, 1559 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
političtí představitelé, volby