Naše zjištění
2. 12. 2010

Názory občanů na důchodovou reformu

Většina lidí je přesvědčena, že současnou podobu důchodového zabezpečení je nutné buď zásadně změnit (37 %) anebo dokonce nahradit úplně jiným systémem (25 %). Časové srovnání ovšem naznačuje, že za poslední rok ubylo těch, kteří jsou přesvědčení o potřebě nastolit zcela nový důchodový systém.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/2010

 

VYDÁNO DNE 2. 12. 2010

 


VĚTŠINA LIDÍ JE PRO DŮCHODOVOU REFORMU, PŘEDSTAVUJE SI JI VŠAK MÉNĚ RADIKÁLNĚ NEŽ PŘED PŮL ROKEM.

 


Většina lidí je přesvědčena, že současnou podobu důchodového zabezpečení je nutné buď zásadně změnit (37 %) anebo dokonce nahradit úplně jiným systémem (25 %). Časové srovnání ovšem naznačuje, že za poslední rok ubylo těch, kteří jsou přesvědčení o potřebě nastolit zcela nový důchodový systém. Ti, kteří jsou pro podstatné změny či úplně nový systém, kladou důraz zejména na individuální spoření na důchod, zatímco mezi těmi, kteří by uvítali jen drobné změny, má silnou podporu zvýšení plateb sociálního pojištění.

 


Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 8. 11. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1255 respondentů.

 


Důchodová reforma se u nás stala doslova evergreenem politických debat, které však v praxi zatím vedly nanejvýš k dílčím úpravám. V názorech občanů nicméně převažuje přesvědčení, že bez podstatných změn anebo úplně jiného důchodového systému se v budoucnu neobejdeme – celkem takové mínění zastává 62 % populace.Pramen: STEM, Trendy 11/2010, 1255  respondentů starších 18 let

 

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Sociální politika
důchodci, Reforma důchodů