Naše zjištění
23. 4. 2014

Názory na cizince v ČR a jejich zaměstnávání – březen 2014

Tři čtvrtiny Čechů se domnívají, že v naší zemi pracuje příliš mnoho cizinců, a přibližně stejný podíl lidí uvedl, že zaměstnávání cizinců připravuje naše lidi o práci. Ve srovnání s loňským rokem však mírně přibylo lidí, podle kterých jsou v některých profesích cizinci jediným řešením nedostatku pracovních sil. INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2014 VYDÁNO DNE 23.4.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2014

VYDÁNO DNE 23.4. 2014

 

VĚTŠINA LIDÍ SI MYSLÍ, ŽE CIZINCŮ U NÁS PRACUJE PŘÍLIŠ MNOHO A BEROU NAŠIM LIDEM PRÁCI.

Tři čtvrtiny Čechů se domnívají, že v naší zemi pracuje příliš mnoho cizinců, a přibližně stejný podíl lidí uvedl, že zaměstnávání cizinců připravuje naše lidi o práci. Ve srovnání s loňským rokem však mírně přibylo lidí, podle kterých jsou v některých profesích cizinci jediným řešením nedostatku pracovních sil.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 11. – 20. března 2014. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1070 respondentů.

Od roku 2009, kdy u nás došlo ke zřetelnému růstu nezaměstnanosti a projevily se příznaky hospodářské krize, zjišťuje STEM názory naší veřejnosti na fakt, že v řadě profesí je u nás zaměstnáváno poměrně hodně cizinců.

Podle posledního průzkumu z poloviny března více než tři čtvrtiny občanů považují jejich počet za příliš vysoký a rovněž 73 % osob si myslí, že berou našim lidem práci. Dvě pětiny lidí (41 %) naopak uznávají, že v některých profesích by bez práce cizinců byla situace na trhu práce neřešitelná.

Názory na cizince v ČR a jejich zaměstnávání

               

Pramen: STEM, Trendy 3/2014, 1070 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
cizinci, zaměstnanost