Naše zjištění
23. 4. 2007

Najde opozice silného prezidentského kandidáta?

Václava Klause si jako prezidenta České republiky na dalších

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 4/2007

NAJDE OPOZICE SILNÉHO PREZIDENTSKÉHO KANDIDÁTA?

VĚTŠINA LIDÍ TOMU ZATÍM NEVĚŘÍ.

Václava Klause si jako prezidenta České republiky na dalších pět let přeje necelý rok před prezidentskými volbami téměř 60 % občanů. Rovnocenného protivníka podle mínění veřejnosti najde těžko – většina lidí (58 %) neočekává, že by opozice takovou osobnost našla.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 2. – 10. dubna 2007. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1191 respondentů.

Prezidentu Klausovi již ubíhá poslední rok jeho pětiletého funkčního období. Jako zatím jediný kandidát již prohlásil, že se o prezidentský úřad bude znovu ucházet, a jeho kandidatura bude zřejmě formálně podána senátory a poslanci ODS v květnu. Opětovnou volbu současného prezidenta by podpořilo v současnosti 58 % občanů.

Pramen: STEM, Trendy 4/2007, 1191 respondentů

Představitelé některých politických stran dali najevo, že kandidaturu Václava Klause nepodpoří a postaví proti němu vlastního uchazeče. Oficiálně však zatím žádné jméno nepadlo a většina lidí – skoro 60 % – ani neočekává, že některá ze stran najde do prezidentských voleb proti Václavu Klausovi silného kandidáta. Je ovšem třeba rovněž upozornit, že naprostá většina odpovědí je neurčitých („spíše ano“ a „spíše ne“), což ukazuje, že názory jsou nejasné či mělké a mohou se tedy snadno změnit.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
instituce, prezident