Naše zjištění
17. 12. 2003

Nadzvukové stíhačky pro českou armádu

STEM provedl reprezentativní bleskový výzkum ohledně plánovaného výběru a koupě nadzvukových stíhaček pro českou armádu.   STEM –  Středisko empirických výzkumů, Jilská 1, 110 00 Praha 1 Nadzvukové stíhačky pro českou armádu Shrnutí výsledků bleskového průzkumu STEM Průzkum byl proveden formou standardizovaných osobních rozhovorů s 682 respondenty staršími 18 let ve dnech 15. – 16. prosince 2003.

 

STEM –  Středisko empirických výzkumů, Jilská 1, 110 00 Praha 1

Nadzvukové stíhačky pro českou armádu

Shrnutí výsledků bleskového průzkumu STEM

Průzkum byl proveden formou standardizovaných osobních rozhovorů s 682 respondenty staršími 18 let ve dnech 15. – 16. prosince 2003.

Základní zjištění:

Polovina občanů ČR má ujasněný názor na pořízení nadzvukových stíhaček, polovina nikoliv.

Značná míra nerozhodnosti české veřejnosti v otázce nadzvukových stíhaček se projevuje rovněž v názoru na to, zda naše armáda má ve výzbroji mít nadzvukové stíhačky. Souhlas s potřebností stíhaček pro naši armádu jen mírně převažuje nad nesouhlasem.

V otázce rozhodnutí o stíhačkách se výrazná většina – 61% – občanů přiklání k názoru, že by naše vláda měla toto rozhodnutí ještě odložit a vyjednat lepší podmínky pro Českou republiku.

Pro rozhodování o stíhačkách jsou podle veřejnosti nejdůležitější technické parametry, dále následuje cena a spojenecké svazky s USA a NATO.

Mírně nadpoloviční většina obyvatel ČR (53%) je spíše pro zapůjčení nových stíhaček než pro nákup použitých letounů.

Veškeré údaje a otázky použité při výzkumu naleznete v přiložené zprávě.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
armáda, bezpečnost, NATO, politická situace