Informace z výzkumu Trendy 12/2001
Na vánoce chodí do kostela především věřící, ale také lidé, kteří v boha nevěří
Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 3.-9. prosince 2001. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1577 občanů.
Podíl lidí, kteří skutečně věří v Boha, je podle výzkumů STEM stabilní. Na otázku „Věříte Vy osobně v Boha?“ odpovídá kladně již od roku 1995, kdy byla otázka poprvé položena, 35 – 39 % občanů.
Stejně stabilní je i podíl lidí, kteří na Vánoce chodí do kostela. Jak ukazuje tabulka, je to poněkud více osob, než je lidí opravdu věřících.
„Patří k vánočním zvykům ve Vaší rodině návštěva kostela?“
95/12 | 97/12 | 99/12 | 01/12 | |
Určitě ano | 23 % | 22 % | 21 % | 21 % |
Spíše ano | 22 % | 23 % | 23 % | 25 % |
Spíše ne | 20 % | 24 % | 26 % | 25 % |
Určitě ne | 35 % | 31 % | 30 % | 29 % |
Pramen: STEM, Trendy 1995-2001
Je samozřejmé, že do kostela chodí především lidé věřící. Ne zcela všichni, ale více než čtyři pětiny z nich. Na druhou stranu na Vánoce navštěvuje kostel také asi čtvrtina lidí, kteří v Boha osobně nevěří. V populaci jako celku
31 % občanů věří v Boha a na Vánoce chodí do kostela
6 % lidí věří v Boha, ale nenavštěvuje o Vánocích kostel
15 % osob v Boha nevěří, ale na Vánoce do kostela chodí
48 % lidí nevěří v Boha a ani na vánoční svátky nechodí do kostela.
Věřící jsou zastoupeni spíše ve starších generacích, zvyk jít na vánoční svátky do kostela však proniká i mezi mladší lidi. Tradiční jsou regionální rozdíly: nejvíce lidí navštěvuje bohoslužby na Moravě, nejslabší je podíl věřících na severu Čech.
Pramen: STEM, Trendy 12/2001
Pramen: STEM, Trendy 12/2001