Naše zjištění
4. 5. 2001

Miroslav Grégr : muž na levici

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr je jediným členem Zemanovy vlády, který přečkal výraznou nepřízeň občanů a nebyl odvolán. Hájení zájmů silného státu a orientace na východ vynesly Grégrovi popularitu mezi levicí. Miroslav Grégr je jediným ministrem Zemanova týmu, který je lépe hodnocen stoupenci KSČM než stranickými příznivci sociální demokracie. Příznivěji ho dokonce hodnotí občané zařazující se ke krajní levici než umírněná levice.

Informace z výzkumů Trendy

Miroslav Grégr : muž na levici

 

Citované výzkumy STEM v sérii Trendy jsou prováděny v měsíčních intervalech na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, zpravidla v první dekádě měsíce. Respondenti jsou vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídá v každém šetření vždy nejméně 1600 občanů.

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr je jediným členem Zemanovy vlády, který přečkal výraznou nepřízeň občanů a nebyl odvolán. Všichni ostatní, kteří se do základní sestavy kabinetu v roce 1998 patřili a do takové situace se dostali (Antonín Peltrám, Egon Lánský, Jaromír Císař, Ivan David, Jaroslav Bašta a částečně i Václav Grulich a Vladimír Vetchý), byli nahrazeni, naopak bývalý ředitel děčínské Desty byl po necelých třech letech v čele resortu povýšen a pověřen rolí, kterou měl před ním ministr financí Mertlík – postem místopředsedy vlády pro ekonomiku.

Hodnocení ministra Grégra se nejhlouběji propadlo v době celkového poklesu prestiže Zemanovy vlády, tedy na konci roku 1999. Velkou oblibu mezi veřejností však neměl nikdy, zejména stoupenci pravice se těžko mohli smířit s jeho sympatiemi pro posílení orientace českého obchodu se státy bývalého SSSR nebo s Čínou, právě tak jako s jeho návrhem na čtvrtmiliardový, státem řízený „velký třesk“ k oživení českého průmyslu. Ministr Grégr se dostal také několikrát do střetu se svými kolegy, zejména pak s ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem a dnes již bývalým ministrem financí Pavlem Mertlíkem.

Hájení zájmů silného státu a orientace na východ vynesly Grégrovi popularitu mezi levicí. Miroslav Grégr je jediným ministrem Zemanova týmu, který je lépe hodnocen stoupenci KSČM než stranickými příznivci sociální demokracie. Příznivěji ho dokonce hodnotí občané zařazující se ke krajní levici než umírněná levice. Grégr se tak zřetelně odlišuje i od těch členů vlády, kteří bývají považováni za levicové politiky, například od Vladimíra Špidly nebo od premiéra Miloše Zemana.

       Pramen: STEM, Trendy 1998-2001

          Pramen: STEM, Trendy 3/2001

          Pramen: STEM, Trendy 3/2001

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
hodnocení politiků, levice-pravice, politici ČSSD